A A+ A++

Gmina Piaseczno zachęca do ograniczania ilości wytwarzanych odpadów i ich prawidłowego segregowania na wiele różnych sposobów. Konkurs dla uczniów i Kiermasz Wielkanocny to ciekawe inicjatywy, które zaplanowano w najbliższym czasie.

Odpady po warzywach i owocach wrzucamy do pojemnika „bio kuchenne”, ale co zrobić z kośćmi z mięsa? Szklana butelka po napoju trafia do frakcji odpady szklane, ale gdzie trafia porcelana i ceramika? A jak postępować ze zużytymi bateriami i elektroniką bądź przeterminowanymi lekami? Choć świadomość o konieczności segregacji rośnie, rodzajów wytwarzanych przez nas odpadów jest tak dużo, że nauczenie się wszystkich zasad nie jest łatwe.

Żeby zwiększyć świadomość mieszkańców w tym zakresie, Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gmina Piaseczno przygotowały kampanię informacyjno-edukacyjną „Myśl globalnie – segreguj lokalnie”. Jej celem jest przybliżenie mieszkańcom obowiązujących zasad segregacji odpadów komunalnych oraz kompostowania bioodpadów. Ratusz chce w ten sposób pokazać, że to, jak postępują z nimi mieszkańcy Piaseczna, jest naprawdę ważne.

Konkurs dla uczniów…

W pierwszej kolejności warto jednak postarać się o to, by odpadów było jak najmniej. Właśnie na ten aspekt zwraca uwagę konkurs dla uczniów ze szkół podstawowych. W jego ramach uczestnicy z klas IV-V i VI-VIII przygotują krótkie opowiadania (max. 3 strony A4) o tym, w jaki sposób dbają o środowisko i co robią, by produkować mniej odpadów. Uczniowie będą też poproszeni o przesłanie 1-3 zdjęć, które pokażą, jak słowa przemieniają w czyny.

Prace będzie można nadsyłać w dniach 1-30 kwietnia, a wyniki poznamy w maju. Spośród wszystkich przesłanych prac komisja wyłoni po trzech laureatów i przyzna po trzy wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej. Osoby te otrzymają karty podarunkowe do sklepów sportowych na łączną kwotę przekraczającą 3,5 tys. zł.

…Kiermasz Wielkanocny…

Ale konkursy to oczywiście nie jedyny sposób na to, by zwracać uwagę na znaczenie segregacji odpadów. Jednym z ciekawych pomysłów zaplanowanych na najbliższy czas jest stoisko wystawiennicze Wydziału Gospodarki Odpadami. Pojawi się ono w Niedzielę Palmową, 10 kwietnia, na Kiermaszu Wielkanocnym na Rynku w Piasecznie (w godz. 10.00-15.00).

Na stoisku zaplanowano różnorakie atrakcje dla mieszkańców. Chętni będą mogli zakręcić kołem fortuny, odpowiedzieć na pytanie z zakresu segregacji odpadów i otrzymać nagrody niespodzianki. Pojawią się też mega puzzle, z których po prawidłowym ułożeniu wszystkich elementów wyłoni się eko obraz. Puzzle dedykowane są przede wszystkim  najmłodszym uczestnikom kiermaszu, którzy dzięki nim będą mogli zainteresować się rozwijaniem ekologicznych postaw.

Na stoisku pojawią się również makiety pojemników na odpady, które ułatwią nie tylko  propagowanie  prawidłowej segregacji odpadów, ale pozwolą też  zaprezentować, na czym polega idea less waste. Osoby, które zatrzymają się przy tym stanowisku, dowiedzą się m.in. o tym, jak prawidłowo segregować odpady, co dzieje się z odpadami, gdy trafią do pojemników na śmieci i jak wybierać produkty pakowane w ekologiczny sposób.

… i jeszcze więcej

To nie wszystkie działania realizowane przez Gminę Piaseczno. Kampania „Myśl globalnie – segreguj lokalnie” to także m.in. spotkania w klubach seniora i placówkach edukacyjnych.

Podczas spotkań w Klubach Seniora przedstawiane są domowe metody wytwarzania bezpiecznych dla środowiska i ekologicznych środków czystości. Seniorzy mogą wykonać je sami, korzystając na przykład z sody, kwasku cytrynowego, wody i octu. Uczestnicy dowiadują się również o wpływie na zdrowie i środowisko chemicznych środków czyszczących. W ten sposób poznają w teorii i praktyce, czym jest idea less waste. I mogą się przekonać, że wcale nie wiąże się to z wyrzeczeniami ani nie generuje dodatkowych kosztów, wręcz przeciwnie – pozwala zaoszczędzić pieniądze i unikać kontaktu ze szkodliwymi substancjami.

Z kolei w lutym przeprowadzono cykl warsztatów edukacyjnych w szkołach podstawowych. Zdobywaną w ich trakcie wiedzę uczniowie mogli wykorzystać w ekologicznych grach „Twister” oraz „Eko Bohater”. Takie atrakcje są dla nich tym ważniejsze, że uczniowie po długim okresie izolacji w domach wrócili do szkół i wspólne zabawy z rówieśnikami są im bardzo potrzebne. Podobne warsztaty przeprowadzono też w 11 gminnych przedszkolach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJeden z “katów Buczy” odnaleziony. Zagroził Ukraińcom powrotem
Następny artykułWielkanoc 2022: Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy?