O losach tysięcy warszawskich cywili, wywiezionych po powstaniu warszawskim do obozów pracy w Breslau, opowie Kamila Jasińska z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Wstęp jest wolny, nie ma zapisów.
Wykład odbędzie się dwukrotnie:
- 30 lipca (wtorek), godz. 13.00-15.00
- 6 sierpnia (wtorek), godz. 13.00-15.00
Kilkadziesiąt obozów pracy, a o wielu z nich do dzisiaj się nie mówi
Dla licznej grupy warszawiaków Breslau – a przede wszystkim podmiejski obóz przejściowy Burgweide – był tylko krótkim przystankiem na drodze w głąb III Rzeszy. Wielu zostało jednak przydzielonych do pracy w Breslau.
Osadzono ich w kilkudziesięciu niemieckich obozach pracy, w tym kilku, które utworzono specjalnie dla nich. Duża, przynajmniej kilkutysięczna, grupa cywilów powstańczej Warszawy doświadczyła tragicznych walk o Festung Breslau. Ci, którym dane było przeżyć to „piekło na ziemi”, jak sami mówili, stanęli przed trudnym wyborem i decyzją: wracać do ukochanej, ale zrównanej z ziemią Warszawy, czy zostać w polskim Wrocławiu – też zniszczonym, ale przede wszystkim zupełnie obcym, bo dotąd niemieckim, mieście…
Wtorkowa prelekcja w Przejściu Dialogu przy ulicy Świdnickiej – jak zapowiadają organizatorzy – będzie bogato ilustrowana archiwaliami, w tym rysunkami i fotografiami ze zbiorów m.in. Towarzystwa Miłośników Wrocławia – Klubu Ludzi ze Znakiem P.
Kamilla Jasińska to wrocławska badaczka i popularyzatorka dziejów miasta. Zawodowo związana z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, a hobbystycznie z Towarzystwem Miłośników Wrocławia. Jest autorką kilku książek, kilkunastu wystaw, kilkudziesięciu audycji radiowych oraz kilkuset artykułów popularnonaukowych o tematyce historycznej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS