Wicedyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Maurizio Martina stwierdził, że zablokowanie eksportu ukraińskiej żywności w wyniku działań wojennych dotknie około 220 mln osób na świecie.
W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla dziennika Corriere della Sera były włoski minister rolnictwa podkreślił, że w ukraińskich portach zablokowanych jest co najmniej 6 mln ton zbóż i około 14 mln ton kukurydzy. Przypomniał, że Ukraina jest ich wielkim światowym producentem.
Brytyjski minister transportu: wywołany przez Rosję głód może przynieść więcej ofiar niż wojna na Ukrainie
2022.05.24 12:32
– Już przed wybuchem tego konfliktu głód na świecie się nasilał. Ponad 200 mln osób w 53 krajach znalazło się w 2021 roku w sytuacji ostrego głodu – zwrócił uwagę Martina. – Nasze pierwsze szacunki – dodał – wskazują na wzrost tej liczby ludzi o następnych 18 mln, ale to jasne, że będzie to zależeć od rozwoju konfliktu.
Wicedyrektor FAO poinformował, że wartość eksportu ukraińskich zbóż do Europy wyniosła w 2020 roku około 5,4 mld euro.
– Jeśli chodzi o kraje rozwijające się, sytuacja jest znacznie bardziej delikatna i niepokojąca; co najmniej 36 z 55 państw, gdzie panuje kryzys żywnościowy, zależy od eksportu z Ukrainy i Rosji – wyjaśnił rozmówca włoskiej gazety.
Brytyjski resort obrony: szlaki lądowe nie zastąpią morskiego eksportu zboża z Ukrainy. Kułeba nie wierzy, że Zachód odblokuje porty
2022.05.25 10:11
jb/ belsat.eu wg PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS