A A+ A++

Liczba wyświetleń: 279

Katastrofy związane z pogodą doprowadziły w ciągu sześciu lat do ponad 43 mln przypadków wewnętrznych przesiedleń dzieci; to średnio około 20 tys. dzieci zmuszanych do opuszczenia domu każdego dnia – ogłosił UNICEF.

Sprawozdanie pt. „Dzieci przesiedlane w zmieniającym się klimacie” to pierwsza ogólnoświatowa analiza liczby dzieci zmuszanych do zmiany miejsca zamieszkania z powodu warunków pogodowych – podkreślono w informacji prasowej na stronie UNICEF, Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci.

„Miliony dzieci są wyrzucane z domów przez zdarzenia związane z pogodą, które nasilają się z powodu zmian klimatu. Choć związki pomiędzy zmianami klimatu a przesiedleniami są skomplikowane, wyraźniej niż kiedykolwiek widać, że klimat zmienia schematy przesiedleń” – napisano.

Z obliczeń wynika, że między 2016 a 2021 rokiem do takich przesiedleń doszło 43,1 mln razy w 44 krajach świata. Głównymi przyczynami były powodzie i burze, które odpowiadały za 40,9 mln, czyli ok. 95 proc. przypadków przesiedleń dzieci. Wśród powodów wymieniono również susze (1,3 mln) i pożary lasów (810 tys.).

Najwięcej przypadków przesiedleń dzieci z powodu pogody miało miejsce w Chinach i na Filipinach. Najwyższe wskaźniki przesiedleń w odniesieniu do ogólnej liczby dzieci odnotowano natomiast w małych krajach wyspiarskich, takich jak Dominika czy Vanuatu z powodu sztormów oraz w Somalii i Sudanie Południowym – z powodu powodzi.

UNICEF ostrzega, że w czasie zmiany miejsca zamieszkania dzieci mogą zostać oddzielone od rodziców i opiekunów, co wystawia je na zwiększone ryzyko wykorzystywania, handlu ludźmi i innych nadużyć. Przesiedlenie może też zakłócić opiekę lekarską i edukację oraz prowadzić do niedożywienia, chorób i braku dostępu do farmaceutyków.

„Każde dziecko jest przerażone, gdy jego społeczność nawiedza gwałtowny pożar lasu, burza lub powódź. Skutki mogą być szczególnie niszczycielskie dla tych, które muszą uciekać (…) Wraz z nasileniem wpływu zmian klimatu będzie również więcej przemieszczania się spowodowanego klimatem” – powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russel.

„Mamy narzędzia i wiedzę, by odpowiedzieć na eskalację zagrożenia dla dzieci, ale działamy zbyt wolno. Musimy zwiększyć wysiłki, by przygotować społeczności, chronić dzieci zagrożone przesiedleniem i wspierać te, które zostały już wysiedlone” – dodała.

Autorstwo: PAP
Zdjęcia: United Nations Photo (CC BY-NC-ND 2.0), Bob (CC BY-NC-ND 2.0)
Źródło: NaukawPolsce.pl

TAGI: Dzieci, UNICEF, Wysiedlenia

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoszukiwany w Hiszpanii – odzyskany przez Straż Graniczną z Hrubieszowa
Następny artykułPo pożarach w Nowym Miszewie. Firma Loveko ma miesiąc na usunięcie odpadów z działającego niezgodnie z przepisami składowiska