A A+ A++

System nawigacji pojazdu orbitalnego umożliwia precyzyjne określenie jego względnego położenia w przestrzeni pozaziemskiej oraz dokładne monitorowanie trajektorii lotu. GMV wraz z polskimi partnerami, w tym m.in. Centrum Badań Kosmicznych, opracowuje odbiornik GNSS o dwóch zastosowaniach: dla lekkich rakiet nośnych oraz dla mikro- i nanosatelitów. Urządzenie jest kompatybilne z globalnymi systemami GPS i Galileo. Ma oferować przy tym wysoką precyzję nawigacji (w przypadku odbiornika dla satelity, mowa jest o 2 m dokładności w wyznaczaniu pozycji i 0,01 m/s dla określenia jego prędkości), pozwalając na prowadzenie pomiarów w trybie ciągłym. Dzięki temu urządzenie ma umożliwiać prowadzenie różnych rodzajów misji kosmicznych, obejmując precyzyjne rozmieszczanie superkonstelacji, serwisowanie satelitów na orbicie czy przechwytywanie śmieci kosmicznych.

Odbiornik firmy GMV ma być urządzeniem uniwersalnym, lekkim oraz umożliwiającym tanią i szybką produkcję seryjną.

Segment mikro- i nanosatelitów, napędzany rosnącą potrzebą taniego dostępu do przestrzeni kosmicznej, rozwija się w zawrotnym tempie. Analitycy wskazują, że w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie on o ponad 200% i osiągnie wartość prawie 6 mld dolarów. Wejście polskich podmiotów na ten rynek to dowód coraz większej dojrzałości krajowego przemysłu kosmicznego, który w ten sposób dokłada swoją cegiełkę do komercjalizacji polskiej myśli technologicznej.

Jak poinformowali przedstawiciele GMV Innovating Solutions, rozwijany odbiornik GNSS dla rakiet nośnych przeszedł pomyślnie fazę testów w laboratoriach Wojskowej Akademii Technicznej oraz w Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych Politechniki Warszawskiej (CENAGIS), z którą GMV podpisało umowę o długofalowej współpracy. Sprzęt został zintegrowany z awioniką powstającej rakiety suborbitalnej wielokrotnego użytku, Miura 1 (hiszpańskiej spółki PLD Space). Na jej pokładzie jeszcze w tym roku ma zostać przeprowadzony pierwszy test urządzenia w locie.

Odbiornik GNSS dla satelitów osobno przeszedł pomyślnie testy w laboratoriach WAT oraz CENAGIS i zostanie przetestowany podczas misji GOMX-5, zleconej w projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej. GOMX-5 to duński satelita, który ma być wystrzelony na orbitę okołoziemską w 2022 roku – na jego pokładzie znajdzie się szereg eksperymentów. Programowalny odbiornik GNSS, zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce, będzie jednym z nich.

Odbiornik powstaje w oparciu o wieloletnią inwestycję własną firmy GMV oraz fundusze pochodzące z programów NAVISP (Navigation Innovation and Support Programme), a także ESA PLIIS (Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu). Oba programy mają umożliwiać rozwój technologii kosmicznych o dużym potencjale komercyjnym.

GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. powstało w 2008 roku jako polski oddział międzynarodowej grupy GMV. Firma wdraża w Polsce gamę produktów i usług oraz realizuje własne projekty w następujących sektorach: kosmicznym, transportowym, obronnym i bezpieczeństwa. GMV oferuje głównie rozwiązania informatyczne – jednym z głównych odbiorców usług i produktów polskiego oddziału GMV jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Firma współpracuje również z wiodącymi firmami europejskiego sektora kosmicznego oraz podmiotami na polskim rynku kosmicznym. Lokalny oddział składa się w 80% z inżynierów różnych specjalizacji (informatyki, mechaniki, telekomunikacji) oraz posiada własne zaplecze techniczne i serwisowe.

Źródło: GMV Innovating Solutions

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajnowszy sondaż partyjny. PiS bezapelacyjnym liderem. Konfederacja wyprzedza Lewicę
Następny artykułNVIDIA GeForce RTX 3050 – nadchodzi nowa karta graficzna z niższego segmentu. Debiut możliwy w drugim kwartale 2022 roku