A A+ A++

Zielone Czeki rozdane: wyróżnienie dla Zabrza. Pierwsze Zielone Czeki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Katowicach przyznał już w 1994 roku. Wśród dotychczasowych laureatów tych nagród są pasjonaci ochrony środowiska, a więc naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy, miasta i stowarzyszenia. W ostatnich edycjach wśród nagrodzonych znajdowały się też m.in. osoby działające w Zabrzu: Anna Zawada-Michalska z Zespołu Szkół Katolickich oraz Joanna May, Joanna Cieplińska–Lis i Milena Iżykowska z Zespołu Szkół nr 3. W tym roku wyróżnienie otrzymała cała gmina Zabrze. Przypomnijmy, że  nie tak dawno, bo pod koniec listopada nasze miasto – jako jedyne ze Śląska i jedno z dwóch w Polsce – za inwestycje w środowisko uhonorowana została prestiżowym Ekolaurem XX-lecia Polskiej Izby Ekologii.

     Zielone Czeki, opiewające na kwotę 10 tys. zł, wręczone zostały podczas uroczystości na Stadionie Śląskim w Chorzowie z okazji Dnia Ziemi. – Bardzo nas to cieszy duża liczba zgłoszeń (było ich 43) na konkurs. W tym roku po raz pierwszy przyznany został Zielony Czek w kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza”. Kapituła zdecydowała, że na tę nagrodę zasłużyła gmina Bieruń, która wielotorowo prowadzi walkę o czyste powietrze – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach. W tej to kategorii miasto Zabrze (obok pięciu innych gmin) otrzymało zaś wyróżnienie. Nagrodę odebrała wiceprezydent Katarzyna Dzióba (na zdjęciu druga od lewej).  
     Zielone Czeki zostały przyznane w czterech kategoriach. „Ekologiczną osobowością roku” została Gabriela Guściora-Konieczna, nauczycielka z Bielska-Białej. „Inwestycję proekologiczną roku” przeprowadziły Rędziny, budując za 13 mln złotych (8 mln złotych zapewnił WFOŚiGW) biologiczno-mechaniczną oczyszczalnię ścieków Karolina. W specjalności „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej” Zielony Czek otrzymała fundacja Czas na Las z Rogoźnika, która w ramach edukacji ekologicznej m.in. uruchomiła leśne przedszkole.

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 51 z 23 grudnia 2021 roku)
na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści
zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w
Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułElektryczny autobus PILEA na testach
Następny artykułSeniorTV odc.3 (Przygotujmy się do świąt)