A A+ A++

Po roku od uruchomienia połączenia Kraków – Stambuł Turkish Airlines zwiększył liczbę lotów do siedmiu w tygodniu.

Jak mówił dyrektor generalny Turkish Airlines Yakub Gul, rok temu linia lotnicza rozpoczynała od realizacji trzech lotów w tygodniu. W kwietniu doszło kolejne połączenie, a od 1 czerwca z Krakowa do największego miasta w Turcji można dostać się siedem razy w tygodniu.

– Docieramy do 130 krajów i prawie 350 destynacji na sześciu kontynentach, nie ma drugiej takiej linii lotniczej – przekonywał pod koniec maja zajmujący się marketingiem tureckiego przewoźnika Kamil Kiwatyniec.

I dodawał: – W trakcie ostatniego roku na trasie Kraków – Stambuł obsłużyliśmy blisko 40 tys. pasażerów lecących nie tylko do Stambułu, ale również dalej, korzystając z naszego hubu w Turcji. Tym sposobem nasi pasażerowie odkryli blisko 108 destynacji na całym świecie, najczęściej wybierając inne miasta w Turcji, Tajlandię, Sri Lankę, Singapur i USA. Mieliśmy już także pasażerów, którzy polecieli z nami z Krakowa do Australii, korzystając z nowości w naszej siatce połączeń, a więc lotów między Stambułem a Melbourne.

– Stambuł żyje całą dobę. Zachwyca nie tylko mnogością bardzo dobrze zachowanych zabytków, ale również liczbą prestiżowych restauracji. W tym mieście każdy turysta znajdzie coś dla siebie – zachwala miasto lokalny przewodnik Koray Süren.

Stambuł – spadkobierca cywilizacji

Stambuł „łączy” dwa kontynenty: jednej godziny możemy być w Azji, aby następnej wrócić do europejskiej części. To stolica wschodniego imperium rzymskiego i Imperium Osmańskiego.

– Tętniąca życiem metropolia Türkiye to miasto pełne uroku, w którym przeszłość idzie w parze z teraźniejszością, a na każdym kroku wydobywa się na światło dzienne relikt minionych czasów. To spektakularne miasto pochłonęło to, co najlepsze z obu światów na skrzyżowaniu dwóch kontynentów. Dzięki pięknym zabytkom, wyjątkowej kuchni, tętniącemu życiem klubowi nocnemu, festiwalom sztuki i muzyki, celebracji wiary, labiryntom targowisk i pasaży handlowych, bijące serce Stambułu i dusza Bosforu jest marzeniem podróżnika – zachwalają przedstawiciele tureckiego ministerstwa kultury.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tureckiego miasta jest Hagia Sophia. Ten budynek z szóstego wieku z ogromną kopułą powstał dzięki decyzji cesarza Justyniana. Początkowo służył jako świątynia chrześcijańska, a następnie osmański sułtan Mehmed II przekształcił go w meczet i zamalował złote mozaiki i freski motywami i wzorami islamskimi.

– Niektóre z nich zostały ponownie odkryte i przetrwały stulecia pod warstwami tynku. Sułtan dodał także masywne tafle z pięknie wykonaną kaligrafią. Poza tym do ogromnej, kopułowej budowli dodano także w różnych okresach cztery minarety. Na przełomie XIX i XX wieku meczet został przekształcony w muzeum na polecenie założyciela Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürka w 1935 roku i tak pozostało przez wiele lat. A w 2020 roku ponownie stał się meczetem – wymienia przewodnik.

Nieopodal gmachu znajduje się Meczet Sultanahmet, znany jako Błękitny Meczet. Swoją nazwę wziął od tysięcy niebieskich płytek, które zdobią jego wnętrze.

Cysterna Bazyliki, jeden ze wspaniałych starożytnych budynków Stambułu, jest znaczącym zachowanym podziemnym obiektem magazynującym wodę w Stambule.

Cysterna znajduje się na pierwszym wzgórzu miasta, na południowy zachód od Hagia Sophia. Przed wybudowaniem cysterny w tym miejscu stała wielka bazylika zbudowana między III a IV wiekiem we wczesnej epoce rzymskiej jako centrum handlowe, prawne i artystyczne. Budowlę tę zniszczył pożar w 476 r., a cysternę zbudowano za panowania cesarza Justyniana I około 542 r.

– Cysterna Bazyliki była niesamowitym ośrodkiem systemów filtracji wody dla imperiów. Ciekawi odkrywcy mogą tu wędrować drewnianymi ścieżkami, starożytnymi kolumnami, rzeźbionymi filarami i mistycznymi łukami naznaczonymi śladami wiekowej architektury. Pojemność wodna cysterny o długości 140 metrów i szerokości 70 metrów wynosi 80 000 ton. W konstrukcji znajduje się 336 kolumn wyrzeźbionych z różnych rodzajów marmuru. Rozumie się, że większość kolumn została zbudowana ze starożytnych budowli. Niektóre z głowic tych kolumn zostały zbudowane w stylu korynckim, inne natomiast odzwierciedlają styl dorycki – dowiadujemy się od przewodnika.

Stambuł to także wyjątkowa kuchnia

– Tradycyjna kuchnia turecka oferuje różnorodne smaki, od mocno aromatyzowanych kebabów po wegańskie specjały gotowane na oliwie z oliwek. A Stambuł to sala degustacyjna – zachwala tureckie ministerstwo turystyki.

Stambuł, jeden z wiodących ośrodków turystyki gastronomicznej na świecie. Podczas gdy pierwsza selekcja (2023) Przewodnika Michelin Stambuł odzwierciedla różnorodność, tradycje kulinarne i otwartość drugi wybór (2024) opiera się na sukcesie edycji inauguracyjnej, jeszcze bardziej podkreślając ewoluujący i dynamiczny charakter wyjątkowej kuchni miasta.

Z 77 restauracjami w ciągu dwóch lat, Stambuł oferuje wyjątkowe doświadczenia międzynarodowym smakoszom. W mieście działa jedna restauracja z Dwiema Gwiazdkami Michelin, sześć z Jedną Gwiazdką Michelin, dwie z Zieloną Gwiazdką Michelin, 18 restauracji Bib Gourmand i 52 restauracje rekomendowane.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułE-recepta online – jak działa? Jak zamówić e-receptę online?
Następny artykułKonfederacja będzie działać nielegalnie? Były poseł ostrzega