BRAMKARZE
1. Wojciech Szczęsny
Data urodzenia: 18.04.1990. Klub: Juventus FC. Waga/wzrost: 85/196. Mecze/gole w reprezentacji Polski: 66/0.
Wartość rynkowa wg Transfermarkt: 13 mln euro. W klubie w sezonie 2022/2023: 13 meczów, 1123 minuty/12 puszczonych goli/7 czystych kont.
Poprzedni sezon był kolejnym nieudanym w wykonaniu Juventusu (dopiero czwarte miejsce w Serie A i przegrany finał Pucharu Italii z Interem Mediolan), który wcześniej przez wiele lat dominował we Włoszech. W tym sezonie wygląda na to, że może być trochę lepiej, bo po słabszym starcie, odnieśli ostatnio pięć kolejnych zwycięstw. Szczęsny ma pewne miejsce w bramce Starej Damy, zdarzały mu się znakomite mecze i wpadki, ale ogólnie prezentował równiejszą formę niż w poprzednich sezonach.
Od wspaniałego występu w zwycięskim meczu z Niemcami na Narodowym przez wiele lat raczej rozczarowywał w najważniejszych turniejach w kadrze. Wreszcie świetnie zagrał w barażowym meczu ze Szwecją o awans na MŚ w Katarze i później z Walią w walce o utrzymanie w dywizji A Ligi Narodów. Ma u Michniewicza niepodważalną pozycję bramkarza numer 1, ale wielu kibiców ma obawy, czy wytrzyma psychicznie presję podczas mundialu. Na poprzednich wielkich turniejach miał różne problemy – czerwona kartka na Euro 2012, kontuzja na Euro 2016, czy słabsze mecze na MŚ 2018. Ogłosił niedawno, że to jest prawdopodobnie jego ostatni mundial. Juventus szykuje się właśnie do kupienia następcy Polaka – Guglielmo Vicario z Empoli. Szczęsny ma kontrakt z Juventusem do czerwca 2024 roku i raczej nie zostanie on przedłużony.
Ocena umiejętności: 8. Oceny formy: 7.
12. Łukasz Skorupski
Data urodzenia: 05.05.1991. Klub: Bologna FC. Waga/wzrost: 84/187. Mecze/gole: 8/0.
Wartość rynkowa: 3 mln euro. W klubie w sezonie 2022/2023: 16 meczów, 1440 minut/25 puszczonych goli/3 czyste konta.
Bardzo solidny bramkarz, w ostatnich sezonach pewny punkt włoskiej Bologny. Bardzo dobrze zaprezentował się w debiucie Michniewicza w meczu ze Szkocją (1:1), do tego stopnia, że niektórzy sugerowali wystawienie go w podstawowym składzie na barażowy mecz o mundial ze Szwecją. Bardzo dobrze zagrał też w spotkaniach z Holandią i w ostatnią środę z Chile. Jest pierwszym zmiennikiem Szczęsnego i nie mamy się co martwić o obsadę polskiej bramki, gdyby na mundialu w Katarze musiał z jakiegoś powodu zastąpić golkipera Juventusu.
Ocena umiejętności: 7. Oceny formy: 8.
22. Kamil Grabara
Data urodzenia: 08.01.1999. Klub: FC Kopenhaga. Waga/wzrost: 80/195. Mecze/gole: 1/0.
Wartość rynkowa: 5 mln euro. W klubie w sezonie 2022/2023: 13 meczów, 1118 minut/14 puszczonych goli/5 meczów bez straty gola.
W ostatniej chwili wskoczył do samolotu do Kataru. Nie znalazł się w ogłoszonej oficjalnie 26-osobowej kadrze (choć pierwotnie miał w niej być, gdy Michniewicz planował jeszcze zabranie czterech, a nie trzech bramkarzy), ale kontuzja w ostatni weekend Bartłomieja Drągowskiego sprawiła, że jednak dokonana musiała być zmiana i pojedzie na mundial. Sprzyja mu fakt, że był bramkarzem w młodzieżowej reprezentacji Polski, prowadzonej przez Czesława Michniewicza, ale powołań nie dostaje za zasługi i z sentymentu.
Wywalczył sobie miejsce w składzie FC Kopenhaga i był jej mocnym punktem, zdobywając z klubem mistrzostwo Danii. Później przez kilka miesięcy pauzował z powodu kontuzji, ale gdy wrócił, pokazał się z bardzo dobrej strony w Lidze Mistrzów, broniąc między innymi rzut karny w meczu z Manchesterem City. W 2016 roku z Ruchu Chorzów kupił go słynny Liverpool, ale grał tam tylko w rezerwach, był wypożyczany do Aarhus i Huddersfield. Ma talent, robi postępy, rozwija się, przyszłość przed nim.
Ocena umiejętności: 7. Oceny formy: 8.
Przejdź na Polsatsport.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS