Od listopada br. w krakowskich szkołach podstawowych realizowany jest miejski program pn. „KRAKOWSCY UCZNIOWIE RATUJĄ ŻYCIE”, którego organizatorem jest Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów. Projekt mający na celu przeprowadzenie szkoleń z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów krakowskich szkół podstawowych z sukcesem wpisał się w ideę wspierania rozwoju i edukacji dzieci z terenu Gminy Miejskiej Kraków.
W dniu 5 lipca 2023 r. Rada Miasta Krakowa na wniosek ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Rafała Komarewicza podjęła Uchwałę nr CXV/3116/23 w sprawie uruchomienia stałego programu szkolnego „KRAKOWSCY UCZNIOWIE RATUJĄ ŻYCIE”. W roku szkolnym 2023/2024 ww. program, który honorowym patronatem objął Rafał Komarewicz – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, realizuje szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas IV, VI i VIII krakowskich szkół podstawowych, z podziałem na etapy:
1) Kurs wstępny – uczniowie klas czwartych;
2) Kurs przypominający – uczniowie klas szóstych;
3) Kurs utrwalający – uczniowie klas ósmych.
Jeden dzień szkoleniowy w ramach programu obejmuje realizację kursów w czterech różnych szkołach na terenie Gminy Miejskiej Kraków, przez cztery dwuosobowe zespoły szkoleniowe, co pozwala na szkolenie do dwunastu grup klasowych dziennie. W roku szkolnym 2023/2024 przeszkolonych zostanie ok. 24 tys. dzieci. Program szkoleń przygotowany został w oparciu o wytyczne projektu KIDS SAVE LIVES (KSL), popartego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), rekomendującego wprowadzenie w szkołach regularnych szkoleń z RKO dla dzieci – mają one największy i najdłużej trwający wpływ na zwiększenie częstości podejmowania RKO (resuscytacji krążeniowo – oddechowej) przez świadków Nagłego Zatrzymania Krążenia.
Realizacja trwających 2 godziny lekcyjne szkoleń (45 min – zajęcia teoretyczne
i 45 min – zajęcia praktyczne) odbywa się na terenie szkół, a wszystkie zajęcia prowadzone są z użyciem wysokiej klasy sprzętu szkoleniowego, m.in. zintegrowanych z aplikacją fantomów, co umożliwia bieżącą kontrolę poprawności wykonywanego treningu RKO poprzez technologię QCPR, dostępną na urządzeniu mobilnym. Uczestnicy szkoleń korzystają również z niezbędnych materiałów dydaktycznych, a wybrane elementy szkolenia realizowane są przy użyciu jednorazowych środków medycznych, co pozwala na wierne odwzorowanie sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Wspomnieć warto, iż szkolenia prowadzone są przez ratowników medycznych, którzy posiadają uprawnienia edukacyjne w zakresie szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Ich doświadczenie, którego nabywają podczas pracy w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, niewątpliwie jest źródłem cennej wiedzy
i umiejętności, jakimi podczas szkoleń obdarowywani są krakowscy uczniowie.
Program miejski „KRAKOWSCY UCZNIOWIE RATUJĄ ŻYCIE” niewątpliwie spełnia założenia Władz Miasta w zakresie rozwoju edukacyjnego młodych mieszkańców Krakowa,
a koncepcja programu przyczyni się do kształtowania postaw obywatelskich i społecznych, poprzez budowanie i rozwijanie kompetencji w zakresie wiedzy o ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia. Projekt finansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS