A A+ A++

Dzień Judaizmu, który nie pierwszy już raz będzie w Poznaniu całym tygodniem niezwykłych wydarzeń, zaczyna się w poniedziałek 11 stycznia. To kolejna w ciągu ponad 20 lat okazja, by przekonać się, że kultura jest okazją do spotkania dwóch religii – chrześcijaństwa i judaizmu.

Hanna Krall czytana w Teatrze Nowym

Tegoroczne wydarzenie to już 24. Dzień Judaizmu w Poznaniu. Organizują go razem Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie Coexist. Hasłem tegorocznej edycji jest “Życie i śmierć”, a przyświecającym jej cytatem jest wyimek z biblijnej Księgi Powtórzonego Prawa: “Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” – czytamy na stronie kultura.poznan.pl.

Już dziś, w poniedziałek, o godz. 18 w Teatrze Nowym czytanie sceniczne najnowszego reportażu Hanny Krall “Synapsy Marii H.”, będzie mu towarzyszyć dyskusja z udziałem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany (UAM) i prof. Wiesława Ratajczaka (UAM). Spotkanie poprowadzi dramaturg Teatru Michał Pabian. Jeśli komuś nie uda się wejść do Teatru Nowego lub nie chce ryzykować ze względu na pandemię koronawirusa, wydarzenie można też będzie zobaczyć na kanale YouTube albo profilu Teatru Nowego na Facebooku.

Niezwykła rzeźba

Wtorek 12 stycznia będzie się z kolei kręcił wokół tej 12. W samo południe bowiem realizacja rzeźbiarska Roberta Kai “12=12”. Jak piszą organizatorzy Dni Judaizmu, będzie to “zapis procesu zmieniającej się geometrii krzyża równoramiennego w gwiazdę sześcioramienną”. Rzeźba „12=12” pochodzi ze zbiorów Strzegomskiego Centrum Kultury. Wydarzenie odbędzie się na placu przed Akademią Lubrańskiego. Będzie je można też zobaczyć na YT albo profilu Muzeum Archidiecezjalnego na Facebooku.

– Rzeźba pokazuje z jednej strony krzyż chrześcijański, z drugiej gwiazdę Dawida. To ciekawe i nośne interpretacyjnie rozwiązanie twórcze, jedyne, z którym w tym roku wyjdziemy w przestrzeń miasta – mówi ks. Jerzy Stranz ze Stowarzyszenia Coexist na stronie kultura.poznan.pl. Wystawie towarzyszyć będą ponadto codzienne spotkania edukacyjne online. – Chcemy zapraszać gości, z którymi będziemy poruszać właśnie wątki chrześcijańsko-żydowskie. Przykładowo: z dziedzińca Akademii Lubrańskiego widzimy z jednej strony katedrę, z drugiej synagogę – opowiemy sobie o tym styku dwóch religii. Będziemy też rozmawiać o Piśmie Świętym i Torze. Tego rodzaju zestawienia, pozornie podstawy, ale takie, które zawsze warto przypominać. Będziemy te rozmowy nagrywać i wrzucać na stronę – zapowiada ks. Stranz.

Debata i koncerty

Na środę 13 stycznia organizatorzy zaplanowali dyskusję “Chrześcijanie i Żydzi – braterstwo, droga pojednania i komunii”. O godz. 18 rozmawiać będą Marta Titaniec (Warszawa), Bogdan Białek (Kielce), ks. Andrzej Draguła (Zielona Góra), ks. Tomasz Grysa (Jerozolima). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kolska, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika “W Drodze”. Debaty będzie można posłuchać na YT albo profilu Coexist na Facebooku.

W tych samych miejscach w wirtualnej przestrzeni w czwartek 14 stycznia o godz. 19 do posłuchania koncert fortepianowy Michała Bergsona. Będzie to Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 w wykonaniu Jonathana Plowrighta (fortepian) oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

W piątek 15 stycznia o godz. 19 koncert piosenki: klasyka i tradycja piosenki hebrajskiej i jidysz. Odbędzie się w Akademii Lubrańskiego, ale ze względu na pandemię koronawirusa do posłuchania będzie na YT lub profilu Coexist na Facebooku.

Na koniec poezja

Sobota 16 stycznia należeć będzie do poezji, której szczęśliwcom być może uda się posłuchać na żywo. Będzie to Krakowski Salon Poezji: „Poezja pełna gorącego tu i teraz” – wiersze Agi Mishol, która jest laureatką Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Zbigniewa Herberta (2019). Utwory poetki czytać będzie Antonina Choroszy, a na wiolonczeli zagra Marcin Baranowski. Wybór i wprowadzenie: prof. Wiesław Ratajczak z UAM. Wydarzenie odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Informację o e-wejściówkach można znaleźć na stronie teatr-muzyczny.pl.

Ostatniego dnia, w niedzielę 17 stycznia, całość zamknie nabożeństwo biblijne i zapalenie Menory Dialogu w kościele św. Wojciecha z udziałem bp. Szymona Stułkowskiego i rabina Stasa Wojciechowicza oraz przedstawicieli Poznańskiej Gminy Żydowskiej.

Więcej na stronie 24. Dnia Judaizmu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrump będzie usunięty z urzędu? Pelosi zapowiada głosowanie
Następny artykułJako 14-latek pokonał gwiazdora F1