PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie infrastruktury, która pozwoli na połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami. Kiedy tory już powstaną, po prawie 30 latach to pierwsze miasto zyska ponownie dostęp do kolei.
Jastrzębie-Zdrój jest największym polskim miastem, które pozbawione jest dostępu do kolei. Ostatni raz można było z niego wyjechać pociągiem w 2001 roku. Dzięki budowie linii kolejowej mieszkańcy zyskają połączenie z Katowicami. Szacowany czas podróży między tymi miastami wyniesie około 72 minut.
Koncepcja zakłada budowę nowej jednotorowej linii o długości ok. 20 km na odcinkach: Jastrzębie-Zdrój Centrum – Pawłowice Śląskie oraz Żory – Orzesze. Trasa zostanie zelektryfikowana. Pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 120 km/h.
Powstaną przystanki: Jastrzębie-Zdrój Szkolna, Jastrzębie Bzie, Żory Baranowice, Żory Aleja Zjednoczonej Europy, Palowice Kolonia, Orzesze Zawada, a stacja w Pawłowicach Śląskich zostanie zmodernizowana. Wszystkie obiekty będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły właśnie przetarg na zaprojektowanie zadania „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami”. Projekt ma powstać w latach 2023-2025, a roboty budowlane mogłyby być realizowane w latach 2026-2029. Szacowana wartość całego zadania (prace projektowe i budowlane) to 475 mln zł netto.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS