A A+ A++

Uczestnicy XIII Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej, którzy w ubiegłą niedzielę wczesnym rankiem wyjechali z Zakopanego, dotarli dziś na Cypel Helski.

O godzinie 11 odbyła się uroczysta msza święta w Swarzewie – w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Morza. Tradycyjnie do tego sanktuarium, na ręce Pani Swarzewskiej, pielgrzymi rowerowi przemierzający Polskę, zanoszą swoje intencje i podziękowania. Dojazd nad Morze Bałtyckie jest dopełnieniem pielgrzymki, połączeniem Giewontu z Helem i morzem.

Podsumowując tegoroczną pielgrzymkę rowerową w liczbach: 67 uczestników przez 8 dni przejechało ponad 1000 km. Najstarszy uczestnik, z zawodu lekarz, miał 79 lat, najmłodszy, uczeń – 13 lat. Wśród rowerzystów znalazło się 11 kobiet i 56 mężczyzn, w tym siostra zakonna, brat szkolny oraz czterech księży. Uczestnicy nawiedzili sanktuaria: na Krzeptówkach, Olczy, w Ludźmierzu, Czernej, Częstochowie, Dąbrówce Kościelnej, Sianowie i Swarzewie. Msze odbyły się również w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim oraz w Bazylice Mniejszej w Skrzatuszu. Rowerzyści przejechali przez województwa małopolskie, śląskie, wielkopolskie i pomorskie.

W podsumowaniu trudno jedynie doliczyć się ilości godzin spędzonych nie tylko na siodełku ale i na rozmowach, żartach i dyskusjach. Nie wspominając już o licznych znajomościach zawieranych na trasie pielgrzymki, gościnności i serdeczności ludzkiej.

Pielgrzymkę rowerową wspierali z każdej strony ludzie dobrej woli, sponsorzy. Osoby i firmy, które od dawna dofinansowują tę inicjatywę, ale także nowi darczyńcy. Dzięki nim pielgrzymka w dużej mierze doszła do skutku.

Co w przyszłym roku? Zapisy już trwają…

Tekst i fot. Janusz Blańda

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRocznica sfałszowanych wyborów na Białorusi. Jana Shostak zaprasza 9 sierpnia na plac Defilad
Następny artykułJaponia i Igrzyska Olimpijskie. Jak wyglądało kolarstwo w 1964 roku?