A A+ A++

O tym, jak ważne jest codzienne, dokładne szczotkowanie zębów, chyba nie trzeba nikomu przypominać. Odpowiednio dobrana pasta, nie tylko oczyści zęby, lecz również będzie zapobiegała próchnicy. Na co zwrócić uwagę wybierając pastę dla dziecka? I co z fluorem? Sprawdź, co musisz na ten temat wiedzieć.

Higiena od pierwszego ząbka

O zęby maluszka należy dbać od razu po jego urodzeniu. Zanim wyrosną pierwsze zęby, warto bowiem po każdym posiłku delikatnie przecierać dziąsła z resztek pokarmu – to ważne żeby zapobiec rozwojowi próchnicy. Co, kiedy dziecku wyrośnie ząbek? Jest to moment na zakupy – konieczne będą szczoteczka i pasta do zębów. Kształt, miękkość i wielkość szczoteczki muszą być oczywiście dostosowane do wieku dziecka – powinna być stosunkowo niewielka oraz miękka. Znacznie bardziej problematyczna bywa jednak kwestia wyboru pasty do zębów, a dokładniej zawartości w niej fluoru. Według Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, pasty z fluorem należy zacząć stosować, kiedy tylko wyrośnie pierwszy ząbek. Jak wiadomo jednak, fluor – mimo że bardzo ważny dla zdrowia zębów – przyjęty w nadmiarze może być toksyczny i silnie trujący. Z tego powodu, wielu rodziców rezygnuje z jego stosowania dopóki dziecko nie będzie potrafiło dobrze wypluć pasty oraz wypłukać jamy ustnej. Obawy o przyjęcie zbyt dużej dawki fluoru mogą być uzasadnione, ale trzeba przy tym zauważyć że aby doszło do jego przedawkowania, maluch musiałby spożyć naprawdę sporą ilość pasty. Najlepszym rozwiązaniem jest każdorazowe dawkowanie pasty przez osobę dorosłą oraz jej nadzór podczas szczotkowania – jeśli dziecko robi to już samodzielnie. Dziecko, które nie potrafi wypluć pasty powinno używać wprost symbolicznej ilości – wystarczy wetrzeć odrobinkę w szczoteczkę. U starszaków – porównywalna do wielkości ziarnka grochu.

Fluor – właściwości i rodzaj stężenia

Nie bez powodu Polskie Stowarzyszenie Stomatologii Dziecięcej zaleca tak wczesne stosowanie pasty z fluorem. Jest to niezwykle ważny składnik, który zabezpiecza zęby przed rozwojem próchnicy. Wzmacnia je oraz wspomaga remineralizację, jak też tworzy na ich powierzchni warstwę ochronną, dzięki której zmniejsza się przywieranie osadu nazębnego. Niezwykle ważne jest przy tym, żeby dobierać wysokość stężenia do wieku dziecka. I zgodnie z tym:

  • stężenie 1000 ppm jest odpowiednie dla niemowląt i dzieci do 6 roku życia
  • stężenie1450 ppm – powyżej 6 roku życia.

Inne istotne sprawy, które powinny interesować rodziców dziecka, to m.in. wskaźniki RDA (informujący o ścieralności pasty dla zębiny) oraz REA (ścieralność dla szkliwa). W paście używanej przez dzieci działanie ścierające pasty powinno być jak najniższe. Szkliwo zębów mlecznych jest delikatne – dlatego jest to tak ważne. Jeśli posiadasz jakiekolwiek wątpliwości i nie wiesz na którą pastę się zdecydować, najlepiej będzie skonsultować to ze specjalistami, którzy nie tylko doradzą, ale również zadbają o zdrowe zęby malucha. Pasta do zębów dla dzieci – jak wybrać najlepszą? Dowiedz się więcej od Ziombków, Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu.

Pasta bez fluoru – wady i zalety

Obawiając się pasty z fluorem, można zrezygnować z jej stosowania u dzieci, które nie potrafią dobrze wypluć pasty. Zaletą takiego rozwiązania jest na pewno poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony – działanie ochronne i przeciwpróchnicze w takiej paście jest o wiele mniejsze. Najczęściej, w pastach dla maluchów, zamiast fluoru w składzie pojawia się ksylitol. Niestety nigdy nie będzie on tak skuteczny ja fluor, dlatego kiedy tylko dziecko nauczy się wypluwać pastę, należy zrezygnować z ksylitolu. Podczas wybierania pasty dobrze jest stosować się do zaleceń producenta i wybierać takie, jak są dedykowane do wieku malucha. Warto też dokładnie studiować ich skład oraz zwracać uwagę jak duża jest ilość naturalnych ekstraktów oraz czy nie znajdują się w nim jakiekolwiek substancje niebezpieczne dla dziecka (jak choćby SLS). A w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zapytać o radę stomatologa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO czym powinniśmy pamiętać przed zakupem okularów do pracy?
Następny artykułKoncertują już od 20 lat