A A+ A++

Od momentu stworzenia przez Google aplikacji Earth Engine w 2010 roku, dostęp do niej mieli wyłącznie naukowcy działający w ośrodkach akademickich oraz organizacje nonprofit. Obecnie aplikacja ta została udostępniona również podmiotom prowadzącym działalność komercyjną oraz organizacjom rządowym.

Earth Engine to jedna z największych na świecie publicznie dostępnych baz danych zawierających tego typu informacje, które są zbierane od krążących wokół Ziemi satelitów i co ważne są cały czas na bieżąco aktualizowane. Dane te są przesyłane do chmury Google, gdzie są integrowane z innymi geoprzestrzennymi informacjami pochodzącymi z różnych źródeł, co zapewnia użytkownikom usługi dostęp do map o bardzo wysokiej rozdzielczości. W ten sposób mogą oni stale obserwować wszystkie naturalne zasoby całego świata (takie jak lasy, źródła wody czy uprawy roślin) oraz to, jak one się zmieniają z czasem.

Google zaczął oferować wybranym firmom komercyjną wersję Earth Engine już w zeszłym roku. Z oferty tej skorzystała wtedy np. znana firma SC Johnson, chcąc się w ten sposób dowiedzieć, jak rozmnażają się komary. Wiedza ta pozwoliła jej kierować rozwojem swoich produktów używanych do zwalczania tych szkodników. Korzystając z miliardów pojedynczych punktów danych pogodowych, w połączeniu z danymi o populacjach komarów w ciągu ostatnich sześciu dekad, firma opracowała publicznie dostępny model predykcyjny informujący, kiedy i gdzie pojawią się populacje komarów. Google potwierdza, że Earth Engine będzie nadal dostępny bezpłatnie dla organizacji non-profit i naukowców.

Zobacz również:

Firma zaprezentowała też w ostatnim czasie kilka innych narzędzi przeznaczonych dla firm, które chcą ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Firma uruchomiła również nowy program pilotażowy noszący nazwę Carbon Sense, który zapewni takim firmom dostęp do informacji pozwalających im lepiej realizować ich zamierzenia dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybuch w kamienicy na Paderewskiego. Zainteresowanie policji i prokuratury
Następny artykułPrzyjechali na koncert, pocałowali klamkę