A A+ A++

W sercu Ameryki Południowej leży jej najstarsza republika. Kraina, w której 90% nierdzennej populacji mówi rdzennym językiem. Ziemia obiecana imigrantów z czterech stron świata. Gwarantująca i łamiąca szereg praw tubylczej ludności. Państwo, w którym 1% mieszkańców ma więcej ziemi, niż wszyscy pozostali. Zasilane w 100% czystą energią elektryczną, lecz od dekad wyniszczające własne lasy. Kraj, w którym termos jest częścią ciała, a zupę można wyjąć z talerza gołą ręką. Miejsce, o którym się zapomina. Paragwaj.

Tomasz Owsiany w trakcie swojej ostatniej podróży reporterskiej skupił się na rdzennej ludności Paragwaju. Jakimi drogami chcą, a jakimi muszą dziś podążać pierwsi mieszkańcy tamtych ziem? Odpowiedzi szukał w suchym Chaco i w resztkach Puszczy Atlantyckiej. Wśród wiejskich pól i na ulicach miast. Towarzyszył m.in. wspólnotom Aché’ów, którzy w jednym pokoleniu przeszli od kamiennych siekier do smartfonów oraz Mbya Guaraních, żyjących ze zbierania miejskich odpadów.  Mieszkał we wspólnotach ludu Ava Guaraní, brutalnie wysiedlonych przez sojowych obszarników oraz ze społecznościami ludu Nivaclé, żyjącymi w sąsiedztwie kaktusów i coraz liczniejszych ogrodzeń z drutu.

Autor poświęcił też wiele uwagi Paragwajczykom – metysom, stanowiącym trzon paragwajskiego społeczeństwa. Poznał także bogatych farmerów, potomków imigrantów. Dokumentował jasne i mroczne strony zamkniętej społeczności ortodoksyjnych Mennonitów w Canindeyú oraz „westernowski” świat hodowców bydła nad rzeką Pilcomayo. Zbierał materiał w domach milionerów, na polach marihuany i na wysypisku śmieci.

“YVYpóra. Twarze Paragwaju” to wciągający pokaz reporterski, ilustrowany profesjonalnej jakości fotografiami i filmami. Duża porcja wiedzy i pełen wachlarz emocji. Przedstawiane w nim portrety poszczególnych społeczności oraz inspirujących postaci ukazują różnorodne oblicza dzisiejszego Paragwaju. Rządzące nim mechanizmy i prawidła. Są też okazją do bardziej uniwersalnych pytań o swobody, prawo do ziemi i do własnej odrębności.

Spotkanie z jej autorem odbędzie się w piątek 24 listopada w godzinach 16:30 – 18:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni. Będzie to 164. spotkanie organizowane w ramach Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” – projektu organizowanego przez Hufiec ZHP Gdynia i finansowanego przez miasto Gdynia od 2011 roku.

Po spotkaniu wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody od sponsorów nagród – producenta sakw, toreb i akcesorów rowerowych Jack Pack – www.jackpacking.pl oraz książki od wydawnictwa „Czarne i „Wydawnictwa Poznańskiego”.

Tomasz Owsiany – autor książek „Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej” (Muza, 2020), „Pod ciemną skórą Filipin” (Muza, 2017) oraz „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” (Bernardinum, 2014). Swoje teksty i fotografie publikował m.in. na łamach „Kontynentów”, „Tygodnika Powszechnego”, „Podróży” oraz miesięcznika „Poznaj Świat”.
Po spotkaniu będzie również możliwość zakupu książek autora: „Pod ciemną skórą Filipin” (30 zł) oraz „Kraj naprawdę i na niby” (35 zł).




Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiękny finał kawiarenki dla maluchów z oddziału szpitalnego w Bochni. Uzbierano blisko 6 tys. zł.
Następny artykułLI sesji Rady Dzielnicy Śródmieście