A A+ A++

Wczoraj wieczorem Netflix ogłosił, iż na okres 30 dni obniży przepływność danych z wszystkich filmów oraz seriali o mniej więcej 25% zarówno w trybie HD jak również Ultra HD, co docelowo ma nieco odciążyć łącza internetowe. Jest to oczywiście powiązane z bardzo dużym wzrostem aktywności na platformie streamingowej powiązanej z obecną pandemią koronawirusa na świecie. Akcja zostanie przeprowadzona na całym obszarze Europy, jednak użytkownicy nie otrzymają z tego tytułu żadnych rekompensat. Podobnym krokiem poszedł także Google, który poinformował o zmianach na platformie YouTube – przez 30 dni wszystkie treści będą się automatycznie uruchamiały w jakości SD, celem odciążenia łączy.

YouTube będzie drugą, po Netflixie, platformą która na najbliższe 30 dni pogorszy jakość materiałów w celu odciążenia łączy internetowych.

YouTube na 30 dni obniża jakość wszystkich treści do jakości SD [1]

Netflix na najbliższe 30 dni obniży jakość obrazu na platformie VOD

W przypadku Netflixa sytuacja wygląda nieco bardziej inwazyjnie, ponieważ zostanie odgórnie zmniejszony bitrate, przez co materiały w jakości HD oraz Ultra HD mogą charakteryzować się gorszą jakością spowodowaną mniejszą szczegółowością obrazu oraz bardziej zauważalnymi artefaktami kompresji. W przypadku YouTube sytuacja będzie wyglądała jednak inaczej, ponieważ domyślnie wszystkie treści będą uruchamiały się w jakości SD (480p), natomiast użytkownik chcąc oglądać w lepszej jakości (720p, 1080p, 1440p, 2160p) będzie zmuszony każdorazowo przestawić jakość na wyższą rozdzielczość.

YouTube na 30 dni obniża jakość wszystkich treści do jakości SD [2]

W przeciwieństwie więc do Netflixa, na YouTubie nie zaobserwujemy niższego bitrate’u, ponieważ ten pozostanie na tym samym poziomie. Z pewnością będzie to dla wielu użytkowników uciążliwe rozwiązanie, jednak celem ma być zmniejszenie przepływu danych przez sieć. Zmiany zostaną wprowadzone na terenie Unii Europejskiej z włączeniem Wielkiej Brytanii na okres przynajmniej 30 dni. Bez wątpienia jednak taka decyzja wpłynie na zmniejszenie transferów, jako że platforma odpowiada w dużej mierze za ruch w internecie (przynajmniej na terenie Unii Europejskiej).

Źródło: Reuters

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiedrogie stoły rozkładane: modele do małych i dużych wnętrz
Następny artykułMów medykowi prawdę jak na spowiedzi – prosi ksiądz z Żółkiewki