A A+ A++

Brzmienie zespołu YES4JAZZ i sposób gry nawiązuje do tradycji stylów be-bop i hard-bop, a przez wiele lat podstawą repertuaru zespołu były standardy jazzowe.

Od 2013 roku zespół wykonuje utwory autorskie, których największą siłą są melodie skomponowane przez pianistę Wojciecha Pruszyńskiego i niezachwiany swing Arka Skolika. Na początku grudnia 2018 roku ukazała się płyta zespołu zatytułowana HARD WORK.

Koncert formacji YES4JAZZ – piątek – 18 lipca 2020 – godz. 19:00 – Świdnicki Ośrodek Kultury / skład: Robert Chyła – saksofon, Wojciech Pruszyński – fortepian, Piotr Stepek – kontrabas, Arek Skolik – perkusja

  • Robert Chyła – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wydziału instrumentalnego w klasie saksofon-jazz. Jest związany przede wszystkim ze środowiskiem lubuskich muzyków. Na stałe gra w kwintecie Yes 4 Jazz, który do września 2013 znany był jako kwartet Hard Work Ensemble. Współpracował z Big-Bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz z Bartoszem Pernalem, w którego kwintecie wywalczył w 2011 roku II nagrodę na konkursie standardów jazzowych w Tarnowie. Współdzielił scenę muzyczną grając z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Baronem, Zbigniewem Czwojdą, Urszulą Dudziak, Ewą Urygą, Ewą Bem, Krystyną Prońko, Krzysztofem Kiliańskim.
  • Arek Skolik – perkusista i kompozytor. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. tytułu „najlepszego perkusisty roku” oraz II miejsca w kategorii „perkusista roku” miesięcznika „Gitara, Bas i Bębny”. W 2005 roku został uhonorowany przez Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury muzycznej. Zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma Jazz Forum jako perkusista jazzowy. Arek Skolik należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, raczej chyli czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią ze swoim muzycznym temperamentem. Jest nieprzeciętnie muzykalnym perkusistą o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go wśród grona najlepszych perkusistów w kraju. Na stałe współpracuje z zespołem Graal trębacza Ziuta Gralaka. Prowadzi swój własny zespół Checkmate, z którym zrealizował 2 płyty. Jego autorskim projektem jest także płyta „Detour Ahead”. Współpracował z czołówką polskich muzyków jazzowych, m.in. z Stanisławem Soyką, Maciejem Sikałą, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Szukalskim, Mietkiem Szcześniakiem, Lorą Szafran, Januszem Muniakiem, Piotrem Baronem, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Jarosławem Śmietaną, Jerzym Małkiem, Janem Ptaszynem Wróblewskimi, a także z wybitnymi muzykami jazzowymi zza granicy, takimi jak: Lee Konitz, Steve Logan, Nina Stiller, Nigel Kennedy, John Zorn, czy Ronnie Cuber.
  • Wojciech Pruszyński – pianista, kompozytor. W latach 1993-1999 uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. George’a Philippa Telemanna w Żarach. Naukę kontynuował w latach 1999-2005 w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze. W roku 2006 muzyk podjął studia na Uniwersytecie Zielonogórskim – kierunek Jazz i Muzyka Estradowa. W 2011 roku ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Piotra Kałużnego. Od 2012 roku pracuje jako wykładowca na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Od kilku lat współpracuje z Big-Bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego, z którym towarzyszył muzykom takim jak: Beata Bednarz, Brian Fentress, Andrzej Dąbrowski, Ewa Uryga, Jarosław Śmietana, Piotr Baron, Urszula Dudziak, Krzysztof Kiljański, Wojciech Myrczek, Ida Zalewska, zespół Bibobit. Jest członkiem grupy Yes4Jazz wcześniej znanej jako Hard Work Ensemble. Pianista współpracuje z powstałym w 2006 roku zespołem Mate wykonującym własną muzykę inspirowaną brzmieniami reggae, ska, jazzu i muzyki folkowej. Od 4 lat gra z zespołem Good Morning Blues, z którym wystąpił na wielu festiwalach muzyki bluesowej, a w 2015 roku nagrał album z materiałem autorskim zespołu.
  • Piotr Stepek – kontrabas. Jest także flecistą, swoją przygodę muzyczną zaczął właśnie od tego instrumentu uczęszczając do PSM w Żarach.W kolejnych latach (2001-2006) kształcił swe umiejętności na Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie grając na flecie był członkiem Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego, z którym zdobył szereg czołowych jazzowych nagród muzycznych w Polsce i w którym to występował m.in z Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Piotrem Baronem, Piotrem Wojtasikiem, Grzegorzem Nagórskim. W 2009-2011 rozpoczął swą edukację na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie kontrabasu. Na stałe gra w kwartecie Yes4Jazz. Współzałożyciel zespołu Mate, z którym m.in skomponował i nagrał muzykę do spektaklu „Wizyta Starszej Pani” (reż. R. Czechowski) w Teatrze Lubuskim; z zespołem tym ciągle też koncertuje.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFord Ranger Raptor – bada granice odwagi kierowcy
Następny artykułGP Styrii kwalifikacje: Hamilton najszybszy w strugach deszczu