W dniach 20-23.08.2020r. w Ośrodku Wypoczynkowym „Sadyba” w Boszkowie odbyły się XXX Mistrzostwa Polski w warcabach 64-polowych pod honorowym patronatem Wójta Gminy Włoszakowice – Roberta Kasperczaka. Organizatorem mistrzostw był UKS Roszada Lipno w współpracy z Powiatem Leszczyńskim.

Ceremonię otwarcia mistrzostw poprowadził kierownik Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji – Arkadiusz Szymczak. Wśród gości zaproszonych znaleźli się: Wójt Gminy Włoszakowice- Robert Kasperczak, Starosta Leszczyński – Jarosław Wawrzyniak, Sekretarz Nadleśnictwa Włoszakowice- Małgorzata Krupa, właściciele OW Sadyba – Paweł John i Violetta Szczygielska, Prezes Wielkopolskiego Związku Warcabowego – Jacek Stróżyk oraz Dyrektor Turnieju- Zbigniew Myszuk.

Oficjalnego otwarcia XXX Mistrzostw Polski w warcabach klasycznych dokonał wójt Robert Kasperczak. Ceremonię umiliła Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego prezentując utwory związane z lokalnym folklorem.

Mistrzostwa Polski zawsze cieszą się dużą popularnością. Zjeżdżają się na nią zawodnicy z całej Polski. W grze klasycznej na długi czas wystartowało 140 zawodników i zawodniczek, a w grze błyskawicznej 146 uczestników z 18 klubów. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał cieszący się uznaniem – Arkadiusz Biadasiewicz -sędzia główny. Opiekę medyczną sprawowała wykwalifikowana pielęgniarka- pani Lucyna Fogt.

Zawody przeprowadzone zostały w pełnym reżimie sanitarnym. Maseczki, dezynfekcja rąk i sprzętu oraz mierzenie temperatury to nowa rzeczywistość rozgrywek sportowych.

Uczestnicy mieli do rozegrania dwa turnieje: w grze błyskawicznej ( tzw. blitz z czasem 3min+2sek. za ruch na zawodnika) oraz grze klasycznej ( tzw. długiej z czasem 15 min na zawodnika). Kategoria seniorów grała troszkę dłużej, tzn. 45min+ 30sek.za ruch na zawodnika- mecz i rewanż.

Zawody rozegrano w sześciu kategoriach wiekowych, z podziałem na płeć: juniorzy/ki do lat 8, 10, 13, 16, 23 oraz kobiety i mężczyźni. Uczestnicy rozegrali od 7-9 rund systemem kołowym lub szwajcarskim w zależności od ilości uczestników w kategorii. Punktacja drużynowa obliczana była na podstawie zdobytych miejsc zawodników w grze indywidualnej. Kobieca drużyna składała się z dwóch zawodniczek, męska z trzech zawodników.

Na tle warcabistów z całej Polski świetnie wypadli zawodnicy UKS-u Roszady Lipno.

Po raz czwarty w grze klasycznej tytuł Mistrza Polski obronił Filip Kuczewski. Na IV miejscu sklasyfikowany został Tomasz Urbańczyk, na V pozycji zawody ukończył Paweł Rosiński, VIII był Dawid Franek, natomiast XII miejsce zajął Edward Karpiński. W klasyfikacji mężczyzn do lat 23, po zaciętej rywalizacji w ostatniej rundzie złoto wywalczył Tomasz Urbańczyk, a srebro zdobył Dawid Franek. W kategorii +50 srebro przypadło Edwardowi Karpińskiemu.

W rywalizacji kobiet nad rywalkami górowały Agnieszka Szymańska i Martyna Lipka, które zajęły odpowiednio I i II miejsce. Martyna Lipka wywalczyła również złoty medal w kategorii do lat 23.

Zawodniczki Roszady bardzo dobrze zagrały w rywalizacji juniorek do lat 16. Tytuł mistrzyni Polski wywalczyła Katarzyna Pisarska, a trzecią lokatę uzyskała Aleksandra Walkowska. Równie dobrze w tej kategorii wiekowej zagrali juniorzy do lat 16. I miejsce wywalczył Amadeusz Zyber- Moszak, a tuż za nim na II pozycji uplasował się Tymoteusz Myszuk. W turnieju uczestniczył także Franciszek Marach, który zajął VII lokatę.

W rywalizacji juniorów do lat 13 równych sobie nie miał Mateusz Wysokiński i tym samym sięgnął po złoty medal. Jego koledzy: Antoni Rumiński i Natan Błachowiak zajęli miejsca w drugiej dziesiątce.

Wśród dziewczyn w kategorii juniorek do lat 13 zawodniczki Roszady nie stanęły na podium. o medal otarła się Vivien Zyber- Moszak, lecz po przegranej w ostatniej rundzie ostatecznie uplasowała się na V miejscu. Poza nią w turnieju, w tej kategorii startowały: Antonina Wideł i Kinga Cieślak, które zajęły miejsca w drugiej dziesiątce.

W kategorii juniorek do lat 10 brązowy medal wywalczyła Gabriela Rumińska. Tuż za nią na IV miejscu uplasowała się Zofia Wideł. XII pozycję zajęła Marlena Paszkowiak.

Wśród chłopców do lat 10 IV miejsce zajął Hugo Franek. Oprócz niego w tej kategorii zagrali: Kajetan Brzozowski – VII miejsce, Jan Gorwa- X miejsce. Poza pierwszą dziesiątką znaleźli się Radosław Leśniewski, Bartosz Majer, Robert Cieślak i Błażej Paszkowiak.

Najmniej szczęścia mieli przedstawiciele kategorii juniorów do lat 8, bowiem o podium otarły się Maja Maćkowiak oraz Katarzyna Dobiała, które zajęły odpowiednia IV i V miejsce.

W trakcie XXX Mistrzostw Polski w Boszkowie oprócz turnieju głównego rozegrano turniej w grze błyskawicznej. Medale dla Roszady Lipno w rywalizacji seniorów zdobyli:

– Agnieszka Szymańska- I miejsce – kat. Kobiety

– Filip Kuczewski – I miejsce – kat. Mężczyźni

– Amadeusz Zyber- Moszak – I miejsce- kat. Mężczyźni do lat 23

– Edward Karpiński – I miejsce – kat. Mężczyźni + 50

– Magda Pawłowska – II miejsce- kat. Kobiety

– Martyna Lipka – III miejsce – kat. Kobiety do lat 23

– Tymoteusz Myszuk – kat. Mężczyźni do lat 23.

– Amadeusz Zyber- Moszak – II miejsce- kat. junior do lat 16

– Jan Nowaczyk – III miejsce-kat.junior do lat 8.

Drużynowe Mistrzostwa Polski określane zostały na podstawie miejsc zajętych przez najlepszych zawodników z drużyny w grze indywidualnej na długi czas. Zespoły z Lipna osiągnęły następujące wyniki:

– Juniorki do lat 8 -( Maja Maćkowiak i Katarzyna Dobiała)- III miejsce,

-juniorki do lat 10 – ( Zofia Wideł i Gabriela Rumińska)- II miejsce,

-juniorki do lat 13- ( Vivien Zyber- Moszak, Antonina Wideł i Kinga Cieślak)- IV miejsce

– juniorki do lat 16- ( Katarzyna Pisarska i Aleksandra Walkowska ) – I miejsce,

– juniorzy do lat 8 – ( Jan Nowaczyk, Nikodem Brzozowski, Michał Leśniewski) – I miejsce,

– juniorzy do lat 10- I drużyna – ( Hugo Franek, Kajetan Brzozowski, Jan Gorwa) – I miejsce

– juniorzy do lat 10 – II drużyna – ( Radosław Leśniewski, Bartosz Majer, Błażej Paszkowiak) – III miejsce

– juniorzy do lat 13 – ( Mateusz Wysokiński, Antoni Rumiński i Natan Błachowiak) – III miejsce,

– juniorzy do lat 16 – ( Amadeusz Zyber- Moszak, Tymoteusz Myszuk, Franciszek Marach) – I miejsce

– seniorzy -I drużyna- ( Agnieszka Szymańska, Filip Kuczewski, Tomasz Urbańczyk i Paweł Rosiński) – I miejsce

– seniorzy – II drużyna-( Martyna Lipka, Dawid Franek i Edward Karpiński) – III miejsce.

Walka o każdy punkt trwała do ostatnich sekund partii, a poziom gry był bardzo wysoki i wyrównany. Doświadczenie zdobyte na mistrzostwach z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Dekoracji wręczenia medali i pucharów juniorom dokonał pan Arkadiusz Szymczak- kierownik Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom. Dla zwycięzców organizator przewidział medale, puchary oraz nagrody rzeczowe, a w starszych grupach wiekowych nagrody finansowe.

Dekoracji Seniorów dokonał Starosta Leszczyński- Jarosław Wawrzyniak. Oficjalnie XXX Mistrzostwa Polski w warcabach klasycznych zamknęła Magda Pawłowska – prezes Polskiego Związku Warcabowego.