A A+ A++

Spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty edukacyjne i pokazy filmowe oraz tradycyjne wręczenie nagród „Feniks” w 19 kategoriach promujących czytelnictwo książek o tematyce religijnej i nie tylko – to zaledwie część atrakcji planowanych na XXVIII Targach Wydawców Katolickich, które odbędą się do czwartku do niedzieli 20-23 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Targi Wydawców Katolickich w Warszawie po trudnym okresie pandemii wracają do tradycyjnego wiosennego terminu, czyli drugiego weekendu po Świętach Wielkanocnych. Już za kilka dni w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie 120 wystawców z Polski, Ukrainy, Białorusi i Włoch zaprezentuje ofertę ponad 15 tys. tytułów najciekawszych publikacji wydanych w ostatnich latach. TWK to jedno z najstarszych organizowanych nieprzerwanie w Polsce wydarzeń targowych dedykowanych książce.

Targi tradycyjnie służą promocji słowa drukowanego, o czym we wtorek na konferencji prasowej przed wydarzeniem przypomniał ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor Targów i prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. – Będą to przede wszystkim spotkania z samą książką i autorami. Jest dziś wydawanych mnóstwo książek elektronicznych, ale wierzę, że książka papierowa nie umrze, zawsze będzie istnieć – powiedział.

Wyraził radość, że po raz kolejny Targi odbędą się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego. – Myślę, że lepszego miejsca na Targi Książki Katolickiej czy odbywające się tu także targi książki historycznej, w Warszawie nie ma. Dopóki będziemy mogli, tu właśnie będziemy nasze Targi organizować – dodał.

O kontynuacji współpracy mówił także dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski. – Chcemy tę współpracę utrzymać, gdyż jest to ważna część aktywności społecznej Zamku Królewskiego, dlatego życzymy Targom Wydawców Katolickich jak najlepiej – powiedział. – Wierzymy w siłę książki, w wagę i znaczenie słowa pisanego, zarówno w jego szybkim przekazie na co dzień, jak i w przypadku skrupulatnej i wnikliwej pracy edytorskiej, która owocuje pięknie wydawanymi książkami, które traktujemy jako ważną część naszego wyposażenia intelektualnego. Książka ma przyszłość, jest nadal niezbywalną częścią kultury, dlatego nadal wspieramy to wydarzenie – dodał Wojciech Falkowski.

Podkreślił też, że wnętrza Zamku Królewskiego to najlepsze przestrzenie dla takiej imprezy jak targi wydawnicze, gdyż nawiązuje do dawnej trojakiej roli Zamku jako siedziby króla, książnicy królewskiej i miejsca debat kulturalnych.

Program Targów obfitować będzie w ponad 150 wydarzeń, przede wszystkim będzie to kilkadziesiąt godzin spotkań skoncentrowanych wokół książek o tematyce religijnej. Organizatorzy i wystawcy zadbali, aby zadośćuczynić potrzebom czytelników, dlatego chcą skupić ich uwagę i aktywność wokół spotkań z udziałem blisko 100 autorów, premier wydawniczych oraz paneli dyskusyjnych.

W czwartek i sobotę odbędą się m.in. debaty poświęcone kondycji muzyki chrześcijańskiej w Polsce z perspektywy medialnej i rynku fonograficznego. W piątek Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego zaprasza na spotkanie z dyrektorem tej instytucji prof. Janem Żarynem i prof. Rafałem Łatką z Biura Badań Historycznych IPN nt. „Atak na Kościół i Jana Pawła II”. Z kolei w sobotę czeka czytelników debata „Kto boi się Jana Pawła II? Aktualność dziedzictwa” z udziałem bp. Rafała Markowskiego (Archidiecezja Warszawska), prof. Jana Grosfelda (UKSW), red. Marcina Przeciszewskiego (KAI), red. Grzegorza Polaka (Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego) oraz Michała Senka (Centrum Myśli Jana Pawła II).

Kilkanaście produkcji dokumentalnych i fabularnych dotyczących ważnych postaci z wspólnej historii naszej ojczyzny i Kościoła to z kolei propozycja organizatorów dla wszystkich miłośników kinematografii o tematyce religijnej. Z okazji przypadającego w tym roku 30-lecia TVP Polonia Telewizja Polska zaprasza na bezpłatne seanse filmów o św. Janie Pawle II, bł. kard. Stefanie Wyszyńskim i bł. ks. Jerzym Popiełuszce.

Ks. Szpakowski zaznaczył, że jak co roku Targi Wydawców Katolickich wpisują się w najważniejsze aktualne wydarzenia kulturalne i te dotyczące Kościoła w Polsce, co ma swoje odzwierciedlenia m.in. w tematyce dyskusji panelowych i spotkań autorskich. W tym roku powinny szczególnie wybrzmieć takie tematy jak rok duszpasterski „Wierzę w Kościół Chrystusowy” czy zbliżające się powoli Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, a także Rok Mikołaja Kopernika i Rok Jana Matejki – poinformował dyrektor Targów.

Nierozerwalnym elementem Targów jest Nagroda „Feniks” przyznawana przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Wyróżnienie to jest bardzo bliskie czytelnikom, ale cieszy się także niezmiennym prestiżem wśród wystawców i twórców: autorów, redaktorów, tłumaczy, ilustratorów – ludzi książki zaangażowanych w rozwój piśmiennictwa inspirowanego nie tylko chrześcijańskimi korzeniami europejskiej kultury i naszej Ojczyzny, ale także żywo zainteresowanych relacjonowaniem współczesności.

Do tegorocznej nagrody zgłoszonych zostało ponad 300 pozycji w 19 kategoriach. – Kategorie są bardzo liczne, dlatego, że część z nich to wyróżnienia edytorskie. Nagroda ma walor docenienia i autora, i pozycji, ale ma też pokazać, że istnieje dane wydawnictwo – powiedział ks. Szpakowski SDB. Ogłoszenie laureatów nastąpi w czwartek po godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, gdzie oficjalnie Targi zostaną otwarte.

Jak co roku, w czasie konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie ogłaszani są laureaci Małego „Feniksa” dla osób i instytucji, które mogą poszczycić się największymi dokonaniami na polu promocji książek i wartości religijnych m.in. w mediach. W tym roku nagroda przypadła Małgorzacie Ziętkiewicz i Weronice Kostrzewie. Pierwsza z nich to reporterka telewizyjna znana m.in. z „Wydarzeń” Polsatu oraz wydawczyni takich programów jak „Panorama” w TVP2 czy „Angelus” w Polsat News. Druga z nagrodzonych to dziennikarka i szefowa publicystyki Radia Plus oraz blogerka.

Tegorocznych laureatów głównej Nagrody „Feniks” poznamy pierwszego dnia Targów Wydawców Katolickich, a finałowa gala nagrody wraz z koncertem „Pieśń nad pieśniami” odbędzie się w sobotę 22 kwietnia o godz. 19.30 w katedrze pw. św. Floriana i św. Michała Archanioła (ul. Floriańska 3) w Warszawie.

W niedzielę jak co roku na zakończenie Targów sprawowana będzie Msza św. w intencji autorów, wydawców i czytelników. W tym roku o godz. 12.30 przewodniczyć jej będzie w katedrze warszawsko-praskiej kard. Gerhard Muller, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który dzień wcześniej weźmie udział z jednym z paneli dyskusyjnych na temat duchowego testamentu Benedykta XVI.

Stołeczne targi inicjują tegoroczną edycję realizowanego przez SWK projektu organizacji wydarzeń promujących książkę religijną w skali całego kraju. W kolejnych miesiącach nie zabraknie proczytelniczej aktywności Stowarzyszenia podczas stacjonarnych wydarzeń targowych organizowanych m.in. w Warszawie, Kielcach, Krakowie czy Katowicach, a całość zwieńczy grudniowa, 24. edycja Targów Wydawców Katolickich w Lublinie.

Patronat honorowy nad imprezą sprawować będą prezydent RP Andrzej Duda oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jednym z patronów medialnych jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułДБР розслідує факти знущання офіцера з військового на Івано-Франківщині
Następny artykułTest osobowości: Wybierz najlepsze ciasto. To zdradzi twoją prawdziwą naturę