A A+ A++

Pełne pasji zespoły studentów, którzy tworzą koła naukowe na Politechnice Łódzkiej, pokazały swoje wynalazki szerszej publiczności. Podczas XXIII Festiwalu Nauki można było zobaczyć między innymi łazika marsjańskiego, prototyp superoszczędnego pojazdu na panele słoneczne czy prototyp robota do rehabilitacji dłoni spastycznej u osób po udarze mózgu. Stworzyli je młodzi, bardzo ambitni ludzie, którzy dzięki swoim pomysłom chcą służyć ludziom i zadbać o środowisko naturalne. Wydarzenie miało miejsce w łódzkiej Manufakturze.

Prezentujemy tutaj nasze autorskie roboty mobilne, drony i przede wszystkim łazik marsjański. Obecnie budujemy w nowym składzie zupełnie nowy łazik. Udział w tym bierze kilkadziesiąt osób. Budowa takiego łazika zajmuje nam około roku – mówił Zbigniew Tomaszewski z drużyny Raptors.pl. – Łazik sprawdza się w terenie, w symulacjach prawdziwych misji marsjańskich i cały czas znajdują się osoby chętne, żeby taką wizję przyszłości polskiego robota na Marsie realizować.

Wśród studentów są rekordziści Polski w jeździe na kropelkę. Chcą pobić swój własny rekord i przejechać 1000 kilometrów na jednym litrze paliwa. To pełen pasji zespół studentów, których połączył jeden cel – budowa superoszczędnych pojazdów prototypowych. Jako rekordziści Polski z 2021 roku dążą do pokonywania kolejnych barier i osiągania jeszcze lepszych wyników.

Prezentujemy dwa ekonomiczne oraz ekologiczne bolidy. Ich przewagą jest to, że mogą przejechać więcej kilometrów na jednym litrze paliwa. Naszym rekordem Polski jest 830 kilometrów na 1 litrze zwykłej benzyny 95. Co roku staramy się pokonywać nowe rekordy – mówi Aleksander Prochin, student Politechniki Łódzkiej na kierunku automatyka i robotyka, grupa Iron Warriors.

Adam Roślak, Łódź Solar Team: Prezentujemy dzisiaj samochód mistrzowski, naszą własną konstrukcję, czyli samochód napędzany energią słoneczną, i jest to samochód w pełni elektryczny. Jest to konstrukcja bardzo lekka, samochód lżejszy dwukrotnie od samochodów, które można spotkać na rynku. Ponadto jest to samochód pięciomiejscowy z dużą przestrzenią bagażową. Samochód, którym wygraliśmy dwukrotnie mistrzostwa Europy.

Posłuchaj relacji z festiwalu:


 
To coroczne wydarzenie naukowe, popularnonaukowe, kulturalne i artystyczne przygotowane m.in. przez łódzkie uczelnie wyższe oraz inne instytucje nauki i kultury cieszy się ogromnym powodzeniem. Podczas warsztatów, pokazów, eksperymentów, lekcji festiwalowych i wykładów można było się przekonać, że nauka i sztuka są fascynujące, często zabawne, i najważniejsze – dostępne dla wszystkich!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie chciały zagrać dziewczyny do towarzystwa. Krytycy ostrzegali przed filmem
Następny artykułAkcja “Trzeźwy kierujący” w Grudziądzu: policja przebadała 1700 osób