A A+ A++

14 lipca w Grabówce odbyła się 18. edycja Międzyregionalnego Festiwalu Folklorystycznego „Grabowiańskie Święto Fajki”. Wydarzenie od początku organizowane jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Grabówka. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął poseł na sejm RP Piotr Uruski. Imprezę dofinansowano ze środków budżetu województwa podkarpackiego, powiatu brzozowskiego, gminy Dydnia, Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Brzozów.

W programie tegorocznej edycji nie zabrakło atrakcji dla uczestników. Począwszy od najmłodszych do najstarszych, każdy znalazł coś dla siebie.
Festiwal uświetniły występy. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się zespół taneczny „Grabóweczki” ze szkoły podstawowej w Grabówce, w układzie choreograficznym pt. “Barbie Girl”, przygotowany przez Agnieszkę Król–Krzysik. Następnie swój debiut sceniczny miał zespół taneczny „Glowing Dancers”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dydni, przygotowany przez Nikolinę Tybor. „Młoda Przepióreczka” – dobrze znany naszej publiczności zespół w nieco odmienionym składzie (skrzypce) Lena Stabryła i Wiktoria Adamska, (akordeon) Krzysztof Bielański, Dominik Sobolak, Filip Siwiecki, (wokal) Monika Krowiak, Lena Adamska, (kontrabas) Dariusz Klimowicz umilał to niedzielne popołudnie uczestnikom festiwalu.
Grabowiański festiwal uświetniła też liryczno–folkowa kapela podwórkowa „Tanie Dranie”, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu. Publiczność wysłuchała różnorodnego repertuaru w klimacie skocznego wesołego folku i utworów estradowych. Zespół tworzą muzycy: Jan Radoń – akordeon, śpiew, Sławek Głowacki – gitara, śpiew, Damian Pis – bas, Paweł Pietruszka – klarnet, Szczepan Woźniak – trąbka, Michał Radoń – perkusja. Następnie do wspólnej biesiady zaprosił zespół Just Band w składzie: Kazimierz Byczyński, Zenon Chorążak, Justyna Struś i Witold Adamski. Gwiazdą sobotniego wieczoru na stadionie w Grabówce był zespół „ Capitan Folk”. To połączenie biesiadnych melodii i rytmów wojskowych. Wokalista zespołu Dawid Kurnik odniósł spektakularne zwycięstwo w programie “Disco Star”, czym zdobył uznanie publiczności. Na scenie współbrzmiały znane i uwielbiane biesiadne melodie z energetycznymi rytmami wojskowymi, tworząc oryginalne i intrygujące brzmienie.

Stoiska z produktami garncarskimi, tkackimi i rzeźbiarskimi zachęcały odwiedzających do zakupów i zainteresowania się rękodziełem. Przy stoisku pań z KGW w Grabówce można było skosztować pysznych, regionalnych potraw, przygotowanych z naturalnych i ekologicznych produktów. Zaprezentowane zostały wiersze byłych i obecnych mieszkańców wsi, zaś największym zainteresowaniem, z racji tematyki wydarzenia było stoisko pracowni fajek „Bróg” z Przemyśla. Choć palenie fajki nie należy do najzdrowszych, to jednak ten rytuał znany jest od wieków. Fajka wymaga chwili zadumy, wyważonego spokoju i rozluźnienia. Przez wielu palenie fajki uznawane jest za formę sztuki i utożsamia się ją z pewnym kunsztem, przenoszącym użytkującą osobę do poprzednich epok. Godzinami o sztuce palenia fajek oraz sposobie ich wytwarzania może opowiadać właściciel przemyskiej pracowni Zbigniew Bednarczyk. Podobnie, jak w latach poprzednich i w tym roku przeprowadzony został konkurs palenia fajek. Wzięło w nim udział siedmioro uczestników, wśród sześciu panów, była jedna uczestniczka. Pierwsze miejsce zajął Grzegorz Cybuch z czasem 1 godzina 3 minuty, drugie miejsce przypadło Stanisławowi Kulidze z czasem 55 minut 28 sekund, trzecia na podium była Anna Bednarczyk z czasem 53 minuty 15 sekund. Nagrody zwycięzcom i pamiątkowe dyplomy wręczyli poseł na sejm RP Piotr Uruski, starosta brzozowski Jacek Adamski, wójt gminy Dydnia Bożena Chorążak, wójt gminy Nozdrzec Stanisław Żelaznowski oraz dyrektor GOK-u Aneta Rzeszut.

XVIII edycja Święta Fajki świadczy o tym, że mieszkańcy Grabówki dużą rolę przywiązują do lokalnej tradycji, a tragiczną historię potrafią przekuć w sposobność do wspólnej biesiady i integracji. Święto jest organizowane dla zachowania tradycji i oczywiście dla mieszkańców oraz gości, którzy tu wypoczywają. To też sposobność, by zaprezentować niezwykle zdolną muzycznie młodzież, która każdego roku uświetnia artystycznie “Fajkę”. Ta z sukcesem kontynuowana impreza od 18 lat pokazuje, że palenie fajki może łączyć ludzi, a nie dzielić. Zainteresowanie świętem jest duże, co cieszy tym bardziej, gdyż wpisało się ono w kalendarz letnich wydarzeń kulturalnych, a stali bywalcy oczekują go. Dlatego pozostaje nam zaprosić Państwa za rok na kolejną edycję „Święta Fajki”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Rzeszów, RBR.Info.pl, P24.pl, TvPodkrpacie.pl Nasza Gmina Dydnia, InfoPodkarpacie.pl, Radio Centrum, Nowiny, Nowiny 24, Esanok.Pl, Brzozów 24.pl, Bieszczady24.pl.

Fot. Grzegorz Cipora

Źródło: gminadydnia.pl

0
0
votes

Article Rating

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Informacja] Zawiadomienie o zwołaniu zebrania wiejskiego sołectwa PILNIK w sprawie wyboru sołtysa i Rady Sołeckiej
Następny artykułRowerzyści, kierujący hulajnogami i automobiliści na celowniku policji.