A A+ A++

W Katowicach odbył się XVI Memoriał im. Jana Czai i Jana Adamaszka w zapasach w stylu klasycznym, kontynuując wspaniałą tradycję tego sportu w Polsce. Zawody w hali “Kolejarz” MOSiR Katowice dostarczyły w sobotę wielu sportowych emocji.

Wielkie święto zapaśniczej tradycji w Katowicach

Organizatorem tego prestiżowego wydarzenia był Zapaśniczy Uczniowski Klub Sportowy GKS Katowice, klub o długiej i bogatej historii w świecie zapasów. Współorganizację zapewniali: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który pomagał zabezpieczyć halę i dostarczyć niezbędny sprzęt do zorganizowania zawodów oraz Śląski Urząd Marszałkowski.

– Warto docenić, że zapasy to dyscyplina sportowa o bogatej historii, sięgającej czasów starożytnych. Rozgrywki te były znane w tak różnych miejscach jak Starożytny Rzym, Grecja czy Egipt. Fascynujące jest, że najdłuższa walka w historii zapaśniczej odbyła się podczas Igrzysk Olimpijskich i sięga aż 12 godzin. Dzisiaj ta dyscyplina staje się coraz bardziej popularna, a regularne treningi nie tylko wzmacniają ciało, ale także korzystnie wpływają na naszą psychikę – mówi dyrektor MOSiR, Daniel Muc.

Katowice oddają hołd dwóm legendom zapaśnictwa

Memoriał upamiętniał dwie wybitne postacie w historii zapasów – Jana Czaję i Jana Adamaszka. Obaj byli znakomitymi zawodnikami, trenerami i działaczami, którzy przyczynili się do rozwoju tego sportu w Polsce. Jan Czaja, urodzony w 1997 roku, nie tylko święcił triumfy na macie, ale także walczył na polu walki podczas II wojny światowej. Po zakończeniu kariery sportowej oddał się trenowaniu młodych talentów i organizacji zapaśniczych zawodów na najwyższym poziomie.

Wspólnie z Janem Adamaszkiem stworzyli wyjątkowy duet, który przyczynił się do wychowania wielu znakomitych zapaśników, w tym takich sław jak Andrzej Supron, Jan Dołgowicz, Roman Bierła i Stanisław Krzesiński. Mimo że Jan Czaja odszedł od nas w 2006 roku, jego dziedzictwo w świecie zapasów żyje nadal, a  ogromny wkład w ten sport jest doceniany przez miłośników i zawodników. W ciągu wielu lat pracy otrzymał liczne, zaszczytne odznaczenia i wyróżnienia jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda Indywidualna Czerwonej Róży oraz Złota Odznaka Polskiego Związku Zapaśniczego.

XVI Memoriał im. Jana Czai i Jana Adamaszka w Katowicach nie był tylko wyjątkowym turniejem zapaśniczym, ale także okazją do uczczenia dwóch wielkich postaci, które przyczyniły się do rozwoju tego sportu w Polsce. To wydarzenie kontynuowało piękną tradycję zapasów w Polsce i jednocześnie hołdowało dwóm niezapomnianym postaciom, których wkład pozostaje nie do przecenienia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicyjny pościg w Białej. Pijany kierowca uciekając doprowadził do kolizji z radiowozem
Następny artykułParaliż w Urzędzie Miasta w Jaworznie. Ogromne problemy z oddaniem protokołów z komisji wyborczych