5 listopada 2024 roku po raz szesnasty w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Biadkach odbył się Dziecięcy Gminny Festiwal Piosenki Ludowej.
Celem festiwalu była popularyzacja muzyki ludowej wśród najmłodszego pokolenia. Uczestnikami festiwalu byli uczniowie szkół podstawowych. Swoje zdolności muzyczne zaprezentowało siedmioro artystów w dwóch kategoriach wiekowych (uczniowie klas 1-4 i 5-8). Każdy z wykonawców, ubrany w strój ludowy wykonał dwa utwory, w tym jeden koniecznie z rejonów wielkopolski, zgodnie z regulaminem konkursu. W repertuarze znalazły się m. in. pieśni takie, jak: „Świniorz”, „Łoj ni ma, ni ma”, „Czerwone jagody”, „Smażyła baba lebiodę” czy “Lipka”. Wokaliści grali również na instrumentach ludowych. Między występami prowadząca festiwal – Klaudia Szubert zwracała uwagę na gwarę używaną w tekstach i tłumaczyła najmłodszym regionalne zwroty, mówiła o strojach ludowych czy o tradycyjnej kapeli ludowej.
„Będziemy robić wszystko, żeby ten festiwal był kontynuowany. Staramy się ocalić muzykę ludową od zapomnienia, bo jest wyjątkowa. Współczesna muzyka popularna niesie już zupełnie inne treści.” – zaznaczała prowadząca festiwal.
Po zakończeniu śpiewów jury pod przewodnictwem Grzegorza Niedbały, z Elżbietą Weigt, Aleksandrą Snelą – Brodziak i Mariuszem Karbowiakiem w składzie, udało się na obrady. Komisja jurorska wspólnie zdecydowała, że wyróżnienie należy się wszystkim uczestnikom. Jurorzy podkreślili również, że bardzo doceniają udział artystek, które przyjechały aż z Zakrzyna.
Lista wyróżnionych prezentuje się następująco:
– Lena Koziarek ze Szkoły Podstawowej w Zakrzynie
– Piotr Krakowski ze Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Zalewskiego w Świnkowie
– Stanisław Mazur ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Biadkach,
– Aleksandra Woźniak ze Szkoły Podstawowej w Zakrzynie,
– Patrycja Olejnik ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Biadkach,
– Maria Szubert ze Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Zalewskiego w Świnkowie
– Antonina Poczta ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Biadkach.
Laureaci festiwalu otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy i pamiątkowe statuetki.
Organizację tego wyjątkowego wydarzenia wsparło: Miasto i Gmina Krotoszyn, Starostwo Powiatowe w Krotoszynie oraz Rada Rodziców w Biadkach
Dyrektor szkoły – Katarzyna Koteras podziękowała Klaudii Szubert – pomysłodawcy festiwalu, nauczycielom swojej szkoły za pomoc w organizacji imprezy, jak również Maciejowi Poczcie, który zapewnił profesjonalne nagłośnienie.
Mamy nadzieję, że nadal będziemy propagować folklor naszego regionu i spotkamy się z artystami w jesienny poranek 2025 roku.
Tekst i udostępnienie zdjęć: Klaudia Szubert
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS