Starostwo Powiatowe w Szczytnie wraz z “Kurkiem Mazurskim” już po raz czternasty organizuje Plebiscyt na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie pierwsze miejsce, otrzyma w nagrodę 3 tys. złotych.
– Początkowo przyjeżdżaliśmy tu tylko na weekendy. Na stałe przeprowadziliśmy się w 2010 r. – wspomina sołtys. Z Olsztynem nadal jest związana zawodowo – pracuje jako ekonomistka w jednej z dużych olsztyńskich firm. Życie rodzinne oraz pracę umiejętnie godzi z zaangażowaniem na rzecz lokalnej społeczności.
Rumy to wieś, w której wiele się dzieje. Mieszkańcy organizują imprezy integracyjne, tradycją są tu także odbywające się od lat dożynki sołeckie. – Na początku kadencji mieliśmy ambitne plany, ale pokrzyżowała je pandemia koronawirusa – ubolewa pani Joanna. Mimo to w 2020 r. udało się zorganizować wcale niemało wydarzeń: choinkę dla dzieci, bal karnawałowy dla dorosłych oraz Dzień Kobiet. Wykonano także zadania inwestycyjne w ramach funduszu sołeckiego.
Były to prace remontowe przy świetlicy, w tym wykonanie ogrodzenia. Rozpoczęto również naprawę przeciekającego dachu. Na ten rok zamierzenia są też bardzo ambitne. Ze środków funduszu sołeckiego mieszkańcy planują zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu świetlicy. – Mielibyśmy dzięki temu ciepłą wodę i ogrzewanie. Moglibyśmy częściej się spotykać i realizować nasze pomysły – mówi sołtys. Dodaje, że teraz budynek jest ogrzewany tylko przed większymi imprezami, co sprawia, że w środku panuje wilgoć.
Pani Joanna realizuje się także na niwie artystycznej. Należy do grupy wokalno – poetyckiej „Rumianki”, która włącza się w organizację m.in. Dni Papieskich oraz organizowanych wspólnie z miejscowym księdzem proboszczem uroczystości religijnych. Zdradza, że bardzo lubi czytać poezję, która jest dla niej
odskocznią od codzienności. Sołtys podkreśla, że zawsze może liczyć na wsparcie mieszkańców. – Od nich pochodzi cała siła napędowa i zaangażowanie. Sołtys sam by nic nie zdziałał – zauważa. Zwraca także uwagę na dobrą współpracę Rady Sołeckiej z jednostką OSP Rumy.
Należą do niej mąż oraz córka pani Joanny. – Córka jest już trzecim pokoleniem strażaków w naszej rodzinie, bo do OSP należy również mój 75-letni teść, który wstąpił do niej jako 17-letni chłopak – podkreśla z dumą sołtys. – Straż i Rada Sołecka to takie naczynia połączone. Strażacy mogą liczyć na nas, my na nich – dodaje.
JAK GŁOSOWAĆ?
W trwającym właśnie I etapie Plebiscytu wybieramy spośród wszystkich sołtysów z powiatu szczycieńskiego. Głosy można oddawać za pośrednictwem kuponów drukowanych w „Kurku”. Następnie wyłoniona zostanie finałowa piętnastka. Wejdą do niej ci, którzy uzyskają najwięcej głosów czytelników – po dwóch sołtysów z każdej gminy (wyjątek stanowi największa w powiecie gmina Szczytno, którą reprezentować będzie trzech kandydatów). W II etapie spośród finałowej piętnastki czytelnicy wybiorą Supersołtysa.
Artykuł pochodzi z tygodnika Kurek Mazurski nr 9 (1368) z 3.03.2021 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS