A A+ A++

Organizatorzy wzorują się m.in. na działalności Jerzego Waldorffa, inicjatora odnawiania warszawskiego cmentarza na Powązkach, który przypominał, że “korzenie historii miasta, to groby”. Podobne inicjatywy podejmuje wiele miast Lubelszczyzny, a kwesta w Lubartowie ma w tym roku już swoją 11 odsłonę.

Przypomnijmy, że lubartowski cmentarz parafialny, zlokalizowany obecnie przy ul. Szaniawskiego założony został w 1819 r. poza granicami miasta, po tym jak ówczesne przepisy wprowadziły zakaz pochówków na cmentarzach przykościelnych. Na lubartowskiej nekropolii pochowani są tysiące mieszkańców miasta oraz okolicznych miejscowości, a wśród nich sławni i zasłużeni dla regionu ludzie, tj.: księża, zakonnicy, siostry zakonne, uczestnicy walk niepodległościowych, obywatele ziemscy, urzędnicy, nauczyciele, rzemieślnicy, rolnicy, przemysłowcy, filantropi, itd. Tutaj również znajdują się pomniki oraz kwatery zbiorowe poległych w okresach powstańczych i wojennych.

Najstarsze grobowce, dzięki swej swoistej architekturze, stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Niestety, czas i brak odpowiedniej konserwacji przyczyniają się do ich niszczenia i zanikania.

Z inicjatywy oraz staraniem Zarządu Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego odrestaurowane zostało już wiele pomników osób zasłużonych dla regionu. Zebrane podczas najbliższej kwesty środki pozwolą na kontynuowanie takich prac.

Wpłaty indywidualne można też dokonywać na rachunek bankowy Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego z tytułem “Kwesta 2023” w terminie od 1 do 30 listopada 2023 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak powinna być zaprojektowana czytelna i atrakcyjna wizualnie broszura?
Następny artykułLepiej tu nie stawaj. Strażnicy sięgnęli po blokady