A A+ A++

O autorze

Firma Seagate, partner Microsoftu, podała właśnie oficjalne polskie ceny kart rozszerzeń SSD do konsol Xbox Series X i S. Cena może wielu zaskoczyć i okazać się zimnym prysznicem przygotowującym nas na nowe realia.

Konsola Xbox Series X dysponuje dyskiem SSD PCIe 4.0 NVMe o pojemności 1 TB, natomiast jej tańsza wersja, Xbox Series S – 512 GB. W tym drugim przypadku przestrzeń może zapełnić się w błyskawicznym tempie, choć też konsola nie będzie korzystać z tekstur 4K, więc gry będą zajmować mniej miejsca. Tak czy inaczej – ceną za przeskok na architekturę PCIe 4.0 NVMe w przypadku konsol nowej generacji – jest zaakceptowanie ich ograniczonej pojemności.

Karty rozszerzeń SSD jedyną opcją na większą przestrzeń magazynową

Jeśli chodzi o PlayStation 5, aby rozszerzyć przestrzeń na instalowane gry należy zainwestować w dodatkowy dysk PCIe 4.0 NVMe o określonych parametrach (chodzi o minimalne prędkości zapisu/odczytu). W dniu publikacji nie poznaliśmy jeszcze jednak informacji, które dokładnie modele są zgodne z PS5. Microsoft natomiast obrał inną drogę – mniej “otwartą”, ale bardziej transparentną.

Xbox Series X|S posiadają po jednym slocie na karty rozszerzeń SSD. Ich producentem jest firma Seagate. Kupno tych kart to jedyny sposób na powiększenie przestrzeni magazynowej w konsoli – jeśli chcemy grać w nowe gry stworzone z myślą o nowej generacji. Nie będą one jednak tanie.

Karta SSD Seagate kosztuje tyle, co pół konsoli

Ich oficjalna cena na rynek polski to 1059 złotych (219 dolarów w USA). Taka kwota może zdumiewać, ale nie oszukujmy się – dyski wewnętrzne 1 TB typu PCIe 4.0 NVMe dla PC od znanych marek kosztują podobne pieniądze. Ujawniony niedawno Samsung 980 Pro (1 TB PCIe 4.0 NVMe) jest o 10 dolarów droższy od karty SSD Seagate do Xbox Series X.

W przyszłości więcej producentów będzie tworzyło tego typu karty dla nowych konsol Microsoftu. Wtedy też zapewne będziemy mogli liczyć na trend obniżania ich cen.

Warto na koniec podkreślić, że Xbox Series X|S obsłużą zewnętrzne dyski USB, ale jedyniedla gier uruchamianych przez wsteczną kompatybilność (czyli tytuły z oryginalnego Xboxa, Xboxa 360 i Xboxa One). W nowe gry z Xbox Series X|S na zewnętrznym HDD z USB 3.1 nie zagramy.

Możemy jednak je przechowywać. I jeśli komuś bardzo zależy na chomikowaniu większej liczby gier, mógłby je trzymać na dysku USB, a następnie w razie potrzeb przerzucać na SSD. Zawsze to szybciej niż pobierać od nowa 50-100 GB pliki przez internet.

Pomimo wątpliwości na temat ceny, warto dodać, że jest to zewnętrzny nośnik, który ma zapewnione parametry wymagane przez Xbox Velocity Architecture. Można go również wpinać i wypinać w dowolnym momencie (“hot swap”) i nie wymaga żadnej ingerencji w konsolę, ani instalacji – wpiąć taką kartę może po prostu każdy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie musisz sprzedawać nerki, by kupić nową konsolę? Dobrze, organ przyda się na zakup akcesoriów
Następny artykułNeuer piłkarzem meczu? Eksperci Polsatu Sport zgodni w podsumowaniach. Wideo