Spikerka Izby Reprezentantów, a zatem “osoba numer trzy” w USA ma dzisiaj późnym wieczorem odwiedzić Tajwan, który od dziesięcioleci nie jest formalnie uznawany przez Chiny. Jeszcze kilka dni temu władze w Pekinie zagroziły, że wizyta Nanci Pelosi w Tajpej doprowadzi do wzrostu napięcia pomiędzy dwoma mocarstwami. W mediach pojawiły się spekulacje, jakoby Chiny miały wysłać dodatkowe lotniskowce na Morze Południowochińskie, a Tajwan podniósł stan gotowości swoich wojsk.
Najsłabszą walutą jest dzisiaj dolar australijski, chociaż RBA zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych do 1,85 proc. W komunikacie stwierdzono jednak, że szczyt inflacji może wypaść w tym roku, a w przyszłym wskaźnik CPI może powrócić do celu. Jednocześnie decydenci nie doprecyzowali jakie ruchy na stopach możemy zobaczyć na jesieni. Rynek odebrał, zatem dzisiejsze sygnały z RBA jako “gołębie”.
W gronie słabych walut są dzisiaj też dolar nowozelandzki, korony skandynawskie, a także waluty naszego regionu. Względnie stabilnie wypadają euro (EURUSD cofnął się po nieudanym wybiciu oporu 1,0275), oraz funt. Dzisiejszy kalendarz makro będzie ubogi w dane, stąd też rynki będą bardziej wrażliwe na wydarzenia geopolityczne – w nocy Biały Dom potwierdził też zabicie szefa Al-Kaidy, który przebywał w Afganistanie.
AUDUSD – nerwowa reakcja na przekaz RBA
Wczoraj dolar australijski był w gronie najsilniejszych walut, dzisiaj natomiast mamy brutalną realizację zysków. Wprawdzie stopy procentowe zostały podwyższone o 50 punktów bazowych, to jednak niektórzy na rynku po cichu liczyli na więcej. Jednocześnie przekaz jaki towarzyszył tej decyzji nie był “jastrzębi” – RBA widzi nieodległy szczyt inflacji i spodziewa się jej spadku w stronę celu już w przyszłym roku i tym samym nie chce określać przyszłej ścieżki podwyżek na jesieni. Poza przekazem z RBA nałożył się też wzrost napięcia pomiędzy USA, a Chinami w kontekście planowanej wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie.
Technicznie czarna świeca spadkowa wygląda źle, gdyż przykrywa świece z ostatnich pięciu dni. To może sugerować szybki ruch w stronę wsparcia przy 0,6830, jeżeli popyt wcześniej nie zdobędzie się na jakąś kontrę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS