A A+ A++

Data dodania: 2020-09-07 (09:24) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach przeważa strona podażowa. Po pierwszym, środowym impulsie spadkowym, późniejsze sesje na rynku ropy przyniosły pogłębienie zniżek. Notowania ropy WTI obecnie znajdują się już w okolicach 39 USD za baryłkę, czyli na poziomach ostatnio widzianych pod koniec lipca, z kolei ceny ropy Brent oscylują w rejonie 42 USD za baryłkę, a więc również na najniższym poziomie od lipca.

Dzisiaj w centrum uwagi inwestorów na rynkach surowcowych są dane dotyczące handlu zagranicznego Chin. Podano w nich m.in., że w sierpniu import ropy naftowej do Państwa Środka znalazł się na poziomie 47,48 mln ton, czyli średnio 11,18 mln baryłek dziennie. To o 13% więcej niż w sierpniu poprzedniego roku, kiedy to import ropy do Chin wyniósł 10,11 mln baryłek dziennie. Liczba ta nie jest już jednak imponująca w porównaniu do wcześniejszych miesięcy bieżącego roku. Dla porównania, w czerwcu import ropy naftowej do Chin wyniósł średnio 12,94 mln baryłek dziennie.

Chiny w bieżącym roku wykorzystywały spadek cen ropy naftowej na skutek pandemii i importowały ogromne ilości tego surowca z przeznaczeniem m.in. na budowę własnych rezerw ropy. Sierpniowy, spory import „czarnego złota” do Chin także wynikał z dużych zamówień złożonych jeszcze w poprzednich miesiącach. Wiele tankowców dotarło do chińskiego wybrzeża z opóźnieniem w wyniku wcześniejszego przepełnienia portów.

Sierpniowe dane pokazują stopniowy spadek importu ropy naftowej do Chin – i ta tendencja prawdopodobnie utrzyma się w kolejnych miesiącach, bowiem ceny ropy naftowej nie są już tak atrakcyjne jak jeszcze kilka miesięcy temu. To zaś oznacza większą presję podażową na wykresie cen tego surowca, bowiem zmniejszy się ważny dotychczasowy składnik popytu.

MIEDŹ

Import miedzi do Chin w sierpniu mniejszy od lipcowego rekordu.

Tematem przewodnim dzisiejszego poranka na rynkach surowcowych są dane dotyczące handlu zagranicznego Chin, w tym również importu i eksportu surowców w tym kraju. Wśród nich pojawiły się dane dotyczące importu miedzi do Chin – są one szczególnie ważne na rynku tego metalu, bowiem Chiny konsumują około połowy miedzi na świecie i mają kluczowy wpływ na perspektywy popytu na miedź.

Wspomniane dane pokazały, że w sierpniu import miedzi do Chin znalazł się na poziomie niemal 668,5 tys. ton. To o imponujące 66% więcej niż w sierpniu 2019 roku. Jednocześnie, widać już odwrócenie tendencji wzrostowej dotyczącej importu miedzi do Chin, bowiem sierpniowa wartość była o 12,3% niższa niż historyczny rekord osiągnięty w lipcu bieżącego roku.

Kolejne miesiące prawdopodobnie przyniosą dalsze obniżanie się importu miedzi do Chin. Po pierwsze, zniknęły możliwości arbitrażu, które pojawiały się w poprzednich miesiącach. Po drugie, III kwartał jest na ogół sezonem obniżonego popytu na metale przemysłowe.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaniak Mistrzem Polski w trójboju siłowym !
Następny artykuł“Jesteśmy jak zwolennicy Luthera Kinga, jak sufrażystki, jak Solidarność”. Aktywiści zablokowali centrum Warszawy