W Kanale Gliwickim w ciągu ostatnich dni notowany jest wzrost liczebności „złotej algi”. W Pławniowicach na punkcie kontrolnym wprowadzono I stopień zagrożenia (najniższy w trzystopniowej skali). Dla pozostałych sekcji Kanału Gliwickiego obowiązuje stan ostrzegawczy.
Służby na bieżąco monitorują sytuację, prowadzą wizje w terenie. Są przygotowane na wypadek potencjalnego, dynamicznego wzrostu populacji „złotej algi”.
W ostatnich dniach odbyła się kolejna narada Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze. Podczas spotkania ekspertki i eksperci przeanalizowali dotychczasowe rekomendacje dla służb i wprowadzili aktualizacje dostosowane do bieżącej sytuacji. Omówili również dalsze prace związane z rozwojem monitoringu i modelu hydrologicznego, który umożliwi prognozowanie sytuacji na rzece, dla poprawy jej stanu.
Resort klimatu i środowiska na bieżąco monitoruje sytuację na rzece. Służby pozostają w gotowości i kontynuują bieżące obserwacje terenowe, bo nie można wykluczyć gwałtownego wzrostu liczebności „złotej algi” i pojawienia się kolejnych w tym roku epizodów śnięcia ryb
– informuje ministerstwo.
Aktualne informacje, w tym dane monitoringu Odry są publikowane na stronie gov.pl/odra.
Oprócz tego resort przemysłu opracowuje plan inwestycyjny w celu obniżenia zasolenia wód Odry. Trwają prace nad strategią finansową dla tych działań. Wdrażany jest aktywny model hydrologiczny IMGW-PIB, który umożliwia prognozowanie sytuacji na rzece i „widzenie się” zrzutów przemysłowych.
– Trwa cykl roboczych spotkań ze spółkami górniczymi na Śląsku i Dolnym Śląsku, na temat możliwości budowy odsalarni, dla ograniczenia ilości zrzutów wód kopalnianych w dorzeczu Odry. Spółki, jak również Ministerstwo Przemysłu, deklarują pełną współpracę przy tworzeniu tego typu projektów. Spotkania odbywają się z inicjatywy i przy udziale przedstawicieli resortu klimatu i środowiska – zapowiadał Zespół do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze pod koniec lipca.
Przypomnijmy, że w maju br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazywało, że Kanał Gliwicki jest swoistym rezerwuarem złotej algi, skąd duże ilości tych organizmów dostają się do Odry. Zakwit tych organizmów powoduje uwolnienie toksyn, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla organizmów wodnych. W tym roku zdarzały się już przypadki śnięcia ryb.
Złota alga płynie do Odry z Kanału Gliwickiego. Ograniczono śluzowanie, będzie próba neutralizacji
(żms)/Gov.pl
fot. Tomasz Głogowski (FB)/zdjęcie poglądowe
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS