Jak poinformował na portalu społecznościowym „Linkedin” Nikon Gawryluk, rzeczoznawca pomp ciepła, w tym miesiącu ze stowarzyszenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) odeszły 4 firmy będące członkami wspierającymi. „Jak przekazał prezes Paweł Lachman było to odejście na znak protestu wobec przyjętych przez stowarzyszenie założeń promujących uznawanie, w programie Czyste Powietrze, znaków jakości zagranicznych firm prywatnych. Są to: TECH STEROWNIKI, PPH Kostrzewa Sp.J, KOŁTON, IGLOO More Than Cooling” – informuje Nikon Gawryluk.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wprowadzają nowe wymogi dofinansowania do zakupu pomp ciepła w ramach programu termomodernizacji „Czyste Powietrze”. Nowe wymogi dotyczą konieczność wpisu na listę certyfikowanych zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które wejdą w życie 14 czerwca, to forma „doszczelnienia” rynku. Ten nie był dotychczas objęty taką kontrolą.
Nowe wymagania dofinansowania do zakupu pomp ciepła
Co lista ZUM oznacza dla klientów i beneficjentów programu Czyste Powietrze, które dzięki wsparciu tego programu chcą wymienić źródło ogrzewania na pompę ciepła? – Od 14 czerwca wprowadzamy obowiązek dofinansowania tylko tych pomp ciepła, które znalazły się na liście ZUM. Instytut Ochrony Środowiska będzie weryfikował jakość pomp ciepła – mówi Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska.
Czytaj więcej
Ponad 800 mln zł dla sieci ciepłowniczych
Zanim pieniądze na rozwój infrastruktury ciepłowniczej popłyną do samorządów, trafią na rachunek pośrednika finansowego. Będzie nim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
– Producenci będą mieli dwie ścieżki. Pierwsza, dłuższa dotyczy kompleksowych badań w jednym z 22 europejs … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS