A A+ A++

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Filipa Kampki „Wyzwalacze”, której wernisaż odbędzie się 9 maja o godz. 18. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 16 czerwca.

Filip Kampka po raz kolejny w swojej twórczości sięga po zagadnienia związane z pamięcią. Tematem przewodnim wystawy w Galerii EL są motywy z obszaru pamięci wizualnej. Tytułowe „Wyzwalacze” stanowią klucz do naszej przeszłości. W założeniu artysty mają wywoływać retrospekcje, doprowadzić do wybudzenia w widzu zapomnianych obrazów i przeżyć z jego przeszłości.

– Bazując na swoich doświadczeniach, mogę powiedzieć, że bodziec ten [wyzwalacz] może przyjmować różne formy – odsyłając nas często do rzadko eksplorowanych rejonów. Zastanawia mnie, jaka forma tego czynnika zdaje się być najbardziej skuteczna – mówi twórca.

Kampka, zgłębiając różnorodne aspekty pamięci wizualnej, stworzył kolekcję prac, które oddziałują na nasze zmysły i emocje. Ekspozycja składa się z zapachów, kolorów i tekstu, stanowiących rolę aktywatorów, odblokowujących wspomnienia.

Wystawa ta, to nie tylko odkrywanie własnej pamięci wizualnej, ale także osobista podróż każdego z nas w głąb prywatnych doświadczeń. Dzięki „Wyzwalaczom” Filipa Kampki mamy możliwość wyłowienia wspomnień ukrytych w indywidualnych przeżyciach.

Filip Kampka – ur. 27 marca 1996 roku w Częstochowie. Jest absolwentem wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w czerwcu 2021 roku obronił dyplom z wyróżnieniem. Finalista kilku ogólnopolskich konkursów artystycznych. Uczestnik wielu wystaw na terenie kraju. Kilkukrotny stypendysta Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego obrazy zostały zakupione do kolekcji mBanku w roku 2020 i 2021. Wiele obrazów znajduje się w kolekcjach prywatnych. W latach 2021-2023 uczył malarstwa i rysunku w Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. Od 2023 roku student w szkole doktorskiej na macierzystej uczelni. Żyje, tworzy i pracuje w Elblągu.

Tym, co wydaje się stałe w działaniach Filipa Kampki, jest dotykanie obszarów zagadnienia pamięci i upamiętniania. Bazując na wspomnieniach ważnych miejsc ze swojej historii, artysta stara się wydobyć zapamiętane materie, łącząc je intuicyjnie z wyciąganymi z pamięci formami czy kolorami. Całość, po przejściu weryfikacji, zaczyna stanowić specyficzny pomnik tego, co wydaje się być esencją. Duży wpływ na artystę miały dzieła takich myślicieli jak Maurice Merleau-Ponty, Mircea Eliade, Hans-Georg Gadamer, Paul Ricoeur czy Michel Foucault – ale największy mama i tata.

FILIP KAMPKA – WYZWALACZE

Wernisaż wystawy: 9 maja 2024 r., godz.: 18:00

Wystawa potrwa do: 16 czerwca 2024 r.

Kuratorka: Joanna Mierzejewska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStowarzyszenie Dobrostan wygrało z Ministerstwem Zdrowia
Następny artykułSeniorze – możesz się zaszczepić przeciw pneumokokom