Rząd już po raz piąty wydłuża tymczasowe obowiązywanie wyższych stawek VAT.
W środę rząd przyjął projekt ustawy, która wydłuża obowiązywanie stawek podatku od towarów i usług na poziomie 8 i 23 proc., zamiast 7 i 22 proc. Uzasadniono to słabszą kondycją gospodarki i budżetu, spowodowaną epidemią.
Nowy przepis art. 146aa ustawy o VAT wprowadza zasadę, że podwyższone stawki przestaną obowiązywać, gdy będzie stosowana tzw. stabilizująca reguła wydatkowa. Jej stosowanie rząd zawiesił w tym roku w związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. W ustawie pozostaną dotychczasowe dwa warunki obniżki, związane z relacją długu publicznego do PKB oraz wynikami budżetu.
To już piąty zabieg ustawowy służący „tymczasowej” podwyżce stawek. Po raz pierwszy wprowadzono go z inicjatywy rządu PO–PSL z początkiem 2011 r. do końca 2013 r. Do ustawy o VAT wpisano art. 146a, przewidujący podwyżkę stawek tylko na czas, gdy relacja państwowego długu publicznego do PKB przekracza 55 proc. W kolejnych latach, w związku z niemożnością zredukowania tego długu, dwukrotnie przedłużano obowiązywanie tej tymczasowości – najpierw do końca 2016 r., a potem do końca 2018 r.
Kolejne przedłużenie tej tymczasowości nastąpiło z początkiem 2019 r., gdy sytuacja finansów publicznych – jak głośno chwalił się rząd PiS – była już znacznie lepsza. Wtedy jednak nieco zmodyfikowano warunki powrotu do nominalnych stawek. Pozostał warunek nieprzekraczania relacji długu publicznego do PKB w wysokości 43 proc., ale nieco zmieniono zasady tej kalkulacji. Kwotę długu pomniejsza się o kwotę wolnych środków dla finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w kolejnych latach.
Dodano jeszcze jeden warunek: by nie przekraczać relacji 6 proc. liczonej jako „suma corocznych różnic między wartością relacji wyniku nominalnego do produktu krajowego brutto oraz poziomem średniookresowego celu budżetowego”.
Dzięki tym zabiegom mimo poprawiających się … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS