Wyższe mandaty dla kierowców, poprawa ich ściągalności i współfinansowanie leczenia ofiar wypadków przez ubezpieczycieli – takie postulaty przedstawiło we wtorek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
“Musimy zrewaloryzować taryfikator mandatów, który nie jest zmieniany od 25 lat. Kiedy go ustanawiano, średnie wynagrodzenie wynosiło ok. 1100 zł” – przypomniał aktywista MJN Jakub Czakowski. W jego ocenie obecnie mandaty nie pełnią funkcji wychowawczej i karnej.
Według MJN “gigantyczny problem w Polsce jest ściągalność mandatów”. “Proponujemy, żeby egzekucja mandatów za wykroczenia drogowe była w trybie administracyjnym, a nie na podstawie kodeksu wykroczeń” – wskazał.
MJN zaproponowało, żeby towarzystwa ubezpieczeniowe współfinansowały leczenie ofiar wypadków. “Jeżeli będą to robili, to zmotywują swoich ubezpieczonych, czyli kierowców, aby jeździli zgodnie z przepisami i bezpiecznie” – powiedział
Szef stowarzyszenia Jan Mencwel przypomniał, że dwa postulaty zgłaszane przez MJN wchodzą w życie od czerwca: pierwszeństwo dla pieszych przechodzących przez jezdnię i zmiana limitu prędkości w terenie zabudowanym w nocy do 50 km/h.
“To zdecydowanie za mało. Polska jest na trzecim miejscu od końca w UE, jeżeli chodzi o statystyki dotyczące liczby wypadków na drogach. Gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii” – oznajmił.
Zwrócił uwagę, że główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Jest ona przyczyną 30 proc. wypadków. 90 proc. kierowców przekracza prędkość poza terenem zabudowanym.
Z raportu przygotowanego przez MJN wynika, że prawdopodobieństwo śmierci na polskich drogach jest o ponad 50 proc. wyższe niż średnia w UE. W naszym kraju każdego roku notuje się 40 tys. ofiar wypadków, z tego 3 tys. traci życie, 11 tys. jest ciężko rannych, a 26 tys. rannych.
Wypadki drogowe niosą za sobą koszty społeczne i gospodarcze. Według szacunków przedstawionych przez stowarzyszenia w 2018 r. wynosiły one ok. 57 mld złotych rocznie. Na koszty wypadków składają się m.in. akcje pogotowia, straży pożarnej, policji, leczenia, ale także działania wymiaru sprawiedliwości oraz odszkodowania.(PAP)
wnk/ mark/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS