A A+ A++

11 lipca jaworzniccy policjanci pełnili obowiązki służbowe na terenie zbiornika wodnego OWR Sosina. W trakcie obserwacji wody, funkcjonariusze dostrzegli wywrócony kajak i dwie osoby unoszące się na wodzie. Bez wahania rozpoczęli akcję ratunkową.

Po dotarciu do miejsca zdarzenia okazało się, że kajak, którym płynęli dwaj mężczyźni, przewrócił się, zalał się wodą i zatonął. Kajakarze byli już mocno zmęczeni nieustannymi próbami wydobycia łodzi. Policjanci natychmiast wyciągnęli ich z wody i udzielili niezbędnej pomocy. Następnie przeprowadzili operację wynurzenia kajaku i opróżnienia go z wody za pomocą służbowej łodzi.

Kajakarzom przekazano instrukcje dotyczące bezpiecznego poruszania się kajakiem na zbiorniku wodnym. Akcja zakończyła się pomyślnie, a dwaj mężczyźni – 19-letni mieszkaniec Olkusza i 20-letni mieszkaniec Kolbarku, mogli dalej cieszyć się swoim wypoczynkiem nad wodą.


Policja przypomina: Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:

• pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny, bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, informują o nich znaki i tablice ostrzegawcze, nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
• zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
•  na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:
•  wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – bojami (pławami) w kolorze białym,
• strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – bojami (pławami) w kolorze czerwonym,
• strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m – bojami (pławami) w kolorze żółtym;
•  nie skacz do wody w miejscach niewyznaczonych, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem;
• nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych;
•  kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby;
•  nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich;
•  nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, łatwo wtedy stracić orientację;
•  należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni;

PAMIĘTAJ! NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI — będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to niewielki zbiornik wodny na własnej posesji. Korzystając ze sprzętu pływającego np. roweru wodnego, kajaku pływają zawsze w zapiętej/zasznurowanej kamizelce asekuracyjnej (kapoku).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLIST CZYTELNIKA. Czego władza nie robi dla MŁODZIEŻY
Następny artykułUlewy w Rudzie Śląskiej. Interweniowała Straż Pożarna