A A+ A++

1 lipca br. wchodzą w życie wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w Metropolii Białostockiej, tj. Archidiecezji Białostockiej, Diecezji Drohiczyńskiej i Diecezji Łomżyńskiej.

– Działalność prewencyjna Kościoła wobec wszelkich form przemocy, a zwłaszcza wykorzystania seksualnego małoletnich, stanowi integralną część zaangażowania Kościoła w pracę z dziećmi i młodzieżą. Metropolitalny Zespół ds. Prewencji opracował kodeks zachowań, który ma być elementem systemu prewencji w całej Metropolii Białostockiej, w tym Diecezji Łomżyńskiej. Przygotowane Wytyczne przeznaczone są do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach i dziełach diecezjalnych, zarówno przez osoby duchowne, konsekrowane, jak i świeckie, które podejmują jakąkolwiek posługę wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych. Dlatego też wszyscy zaangażowani w tę posługę, w tym również wychowawcy, wykładowcy oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego, zobowiązani są do zapoznania się z Wytycznymi oraz do pisemnego poświadczenia stosowania ich w misji duszpasterskiej oraz życiu osobistym. Warunkiem włączenia w działalność duszpasterską Kościoła jest szczegółowe zapoznanie się z Wytycznymi i podpisanie Deklaracji – przekazuje biskup Tadeusz Bronakowski.

Treść Wytycznych i Deklaracja niebawem znajdą się na internetowej stronie kurii.

Wskazana wyżej Deklaracja – po uprzednim zapoznaniu się z treścią dokumentu Wytycznych, wynikających z niego obowiązków, opisanych procedur i konsekwencji prawnych – winna być podpisana przez wszystkich zaangażowanych w posługę wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych, tj. przez biskupów, kapłanów, diakonów, osoby konsekrowane, seminarzystów, katechetów, wychowawców i nauczycieli przedszkoli i szkół katolickich, innych kościelnych placówek oświatowo-wychowawczych, animatorów, wolontariuszy, praktykantów, stażystów itd.

Wszystkie kościelne podmioty prawne zatrudniające osoby zaangażowane w posługę wobec dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych, są zobowiązane do przechowywania Deklaracji, jako wewnętrznej dokumentacji, według obowiązujących przepisów RODO. Deklaracje kapłanów zostaną dołączone do akt personalnych, deklaracje osób konsekrowanych będą przechowywane w aktach poszczególnych wspólnot, zaś pozostałe – odpowiedzialni za poszczególne placówki złożą w archiwach placówek.

 + Tadeusz Bronakowski, Wikariusz Generalny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjanci dostali alkomaty Iblow
Następny artykułOkradł i pobił staruszkę. Został aresztowany. Grozi mu 12 lat więzienia