A A+ A++

Uroczystość wodowania korwety „Unayzah” została zorganizowana 6 grudnia 2021 roku w hiszpańskiej stoczni Navantia w San Fernando koło Kadyksu. W ceremonii wzięli udział m.in.: dowódca królewskiej, saudyjskiej marynarki wojennej Fahad Bin Abdullah Al-Ghofaily, saudyjscy attaché wojskowi w Madrycie oraz wiceprezes działu zakupów wojskowych w Arabii Saudyjskiej. Co ciekawe, podczas wodowania o burtę okrętu nie rozbito butelki wypełnionej szampanem, ale wodą z Mekki.

W ten sposób opuszczono na wodę piątą w serii korwetę typu Sarawat. Jest to jednak w rzeczywistości saudyjska wersja okrętów typu Avante 2200. Dowódca okrętu komandor porucznik Al Guferi w swoim wystąpieniu podziękował rodzinie królewskiej za wsparcie dla budowy okrętu zaznaczając jak ważna jest tego typu jednostka dla „wzmocnienia bezpieczeństwa morskiego w regionie i ochrony ważnych interesów strategicznych Królestwa”.

Poza samymi jednostkami pływającymi program korwet Sarawat obejmuje dodatkowo szkolenie dla załóg, dostawę symulatorów szkoleniowych oraz wsparcie techniczne i logistyczne dla długoterminowego serwisu posprzedażowego. Hiszpanie zapewnili też integrację na okrętach saudyjskich rozwiązań technicznych. Korwety typu Sarawat są np. pierwszymi jednostkami, które otrzymały opracowany w pełni w Arabii Saudyjskiej, system zarządzania walką „HAZEM”. Hiszpańscy inżynierowie skutecznie pomogli więc Saudyjczykom w zintegrowaniu systemów uzbrojenia razem z sensorami i urządzeniami łączności.

Podkreśla się przy tym, że przy tworzeniu system zarządzania oraz kompleksu szkoleniowego korzystano z transferu technologii z firmy Navantia, a w całym tym procesie brało udział 21 saudyjskich inżynierów: w tym również kobiety. Ma to pomóc w realizacji założeń programu Kingdom Vision 2030, którego celem ma być doprowadzenie do realizowania 50% wydatków wojskowych w oparciu o własny przemysł. Jest to ważne ponieważ tylko umowa dotycząca korwet, podpisana pomiędzy Arabią Saudyjską i Navantią w lipcu 2018 roku, ma wartość około 1,8 miliarda euro. By tych środków odzyskanych było jak najwięcej zadanie realizowało konsorcjum zadaniowe SAMINavantia (SAMI Navantia Naval Industries), założone przez koncern Navantia oraz saudyjski koncern zbrojeniowy SAMI (Saudi Arabian Military Industries).

W wyniku programu do sił morskich Arabii Saudyjskiej wprowadzane są pełnowartościowe korwety bojowe o długości 104 m, szerokości 14 m i wyporności około 2500 ton, które będą mogły działać z maksymalną prędkością około 27 węzłów i autonomicznością 21 dni. Ich uzbrojeniem będzie ośmiostanowiskowa wyrzutnia pionowego startu dla rakiet przeciwlotniczych, rakiety przeciwokrętowe, wyrzutnia torped zwalczania okrętów podwodnych, armata dziobowa Leonardo Super Rapid kalibru 76 mm oraz dwie zdalnie sterowane armaty Rheinmetall Millennium kalibru 35 mm.

Okręty będą dodatkowo wyposażone w  dwie łodzie sztywnodenne RHIB o długości 5,5 m oraz lądowisko dla śmigłowca o wadze do 10 ton. Pomoże to w realizowaniu misji patrolowych, poszukiwawczo-ratowniczych oraz w operacjach abordażowo-inspekcyjnych. Załoga okrętu ma liczyć około 90 oficerów i marynarzy (wraz z pasażerami można zabrać na okręt 102 osoby).

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/orly-i-rakiety/
Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak zamknąć rok w firmie produkcyjnej
Następny artykułZabawki protestują przeciwko seksizmowi. Nietypowa kampania w Hiszpanii