Decyzję o dyskwalifikacji mołdawskiego lekarza podjęła organizacja ITA (International Testing Agency). Kara dotyczy zdarzenia z 2015 roku, kiedy to przed mistrzostwami świata w Houston komisja antydopingowa nakazała pobranie próbki od trzech ciężarowców Mołdawskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (MWF). Dorin Balamus wysłał na testy trzech sobowtórów, którzy przeszli je pozytywnie. Dzięki temu trójka sportowców: Iurie Bulat, Ghenadie Dudoglo i Artiom Pipa będący w tym czasie na cyklu dopingowym mogła pojechać na zawody.
Skandal w podnoszeniu ciężarów. Mołdawski lekarz podstawiał na testy dopingowe sobowtórów
Oszustwo wyszło na jaw w 2020 roku, kiedy to na początku stycznia wyemitowano w niemieckiej stacji ARD film dokumentalny na temat dopingu w podnoszeniu ciężarów. Mołdawski lekarz opowiedział w nim o tym, że kilka lat wcześniej zastąpił sportowców sobowtórami, których poproszono o dostarczenie czystych próbek w imieniu sportowców.
Wówczas zdecydowano się na porównanie próbek DNA ciężarowców z wcześniejszymi. Okazało się także, że zawodnicy uzyskali później pozytywny wynik testu na obecność substancji zabronionych. W związku z tymi wydarzeniami Dorin Balmus został oskarżony, a później ukarany. Mołdawski lekarz nie może uczestniczyć w żadnej działalności autoryzowanej lub organizowanej przez któregokolwiek sygnatariusza Światowego Kodeksu Antydopingowego w jakimkolwiek charakterze.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS