Wystawa z okazji 10-lecia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot zawędrowała do Gdyni. Do wtorku 14 września można ją oglądać na placu Kaszubskim. Potem odwiedzi kolejne metropolitalne miasta i gminy.
15 września minie 10 lat od powołania stowarzyszenia metropolitalnego, które początkowo nosiło nazwę Gdański Obszar Metropolitalny. Okrągła rocznica jest okazją do spojrzenia wstecz i pochwalenia się tym, z czego jesteśmy dumni.
Przygotowaliśmy jubileuszową wystawę, na której można prześledzić najważniejsze wydarzenia na 10-letniej drodze budowania wspólnoty – od wizji, jaką miał pomysłodawca i twórca stowarzyszenia, prezydent Paweł Adamowicz, przez kolejne kamienie milowe, takie jak wyznaczenie kierunków rozwoju metropolii, zbudowanie strategii, aż do realizacji założeń i spojrzenia w przyszłość.
Idei powołania obszaru metropolitalnego od początku przyświecał jasno określony cel: funkcjonowanie stowarzyszenia ma przynosić korzyści mieszkańcom całego regionu. I tak się dzieje. Na wystawie pokazujemy przykłady tego, co udało się już osiągnąć.
To wielomilionowe oszczędności, jakie zyskały metropolitalne samorządy np. dzięki ogłaszaniu wspólnych przetargów na zakup energii elektrycznej, gazu ziemnego, paliwa.
To kilkaset inwestycji, z których mieszkańcy stykają się na co dzień np. korzystając z węzłów transportowych, nowych linii tramwajowych, nowego taboru komunikacji miejskiej, sieci ścieżek rowerowych, zmodernizowanych szkół, przedszkoli, urzędów, budynków mieszkalnych.
To aktywizacja zawodowa mieszkańców, wsparcie w znalezieniu pracy, pomoc pedagogiczna, psychologiczna, zajęcia i warsztaty prowadzone w metropolitalnych domach sąsiedzkich.
To też wspieranie postaw obywatelskich, jak np. organizacja kampanii profrekwencyjnych w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. czy w wyborach prezydenckich w 2020 r., wspólne szycie patchworkowej biało-czerwonej flagi 4 czerwca 2019 r. w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.
OMGGS jest także przestrzenią współpracy w sferze kultury oraz działań skupiających się na problemach mniejszości, osób z niepełnosprawnościami i otoczenia, imigrantów, środowisk i osób wykluczonych, na tworzeniu równego dostępu do usług społecznych.
Ostatnia część wystawy to spojrzenie w przyszłość – perspektywa realizacji nowych przedsięwzięć, ale też wyzwań związanych między innymi ze zmianami klimatu, starzeniem się społeczeństwa, globalnymi procesami politycznymi i gospodarczymi.
Najważniejszym zadaniem na najbliższe lata jest doprowadzenie do uchwalenia przez polski parlament ustawy metropolitalnej. Założyciele OMGGS od początku działań mieli świadomość, że bez ustawy metropolia nie wykorzysta swych wszystkich możliwości.
W najbliższych tygodniach wystawę będzie można obejrzeć między innymi w Sopocie, Władysławowie, Pucku.
(źródło: metropoliagdansk.pl)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS