A A+ A++
kampania społeczna

Ciekawostka dla miłośników Nowego Sącza sprzed lat. Fragment Kolejowej Kroniki Filmowej PKP nr 1/1971, zawierającej materiał związany z naszym miastem. Nieznane szerzej Kolejowe Kroniki Filmowe były dystrybuowane na taśmie 16mm i wydawane na zlecenie Centralnego Ośrodka Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa w Warszawie oraz kolejarskich związków zawodowych.

Materiał “Amatorska twórczość” powstał prawdopodobnie jeszcze w 1970 roku. Zawiera zdjęcia Domu Kultury Kolejarza przy Al. Wolności (dzisiejszy Miejski Ośrodek Kultury) oraz jego wnętrz w trakcie wystawy “20-lecie Zespołu Plastycznego Domu Kultury Kolejarza w Nowym Sączu”.

Na plakacie wystawy w gablocie przed wejściem do przedwojennego Domu Strzeleckiego dostrzeżemy, że odbywa się pod “protektoratem Eugeniusza Grochala”. Grochal (1920 – 2011) był prominentnym działaczem partyjnym powojennej Polski, m.in. posłem na Sejm PRL przez cztery kadencje, przewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych PRL, szefem Federacji Sportowej Kolejarz, wiceprzewodniczącym Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ), członkiem Komitetu Centralnego PZPR, ministrem a nawet prezesem Polskiego Związku Wędkarskiego. Został pochowany na cmentarzu Gołąbkowice w Nowym Sączu.

Zatrzymajmy się jeszcze przy gablocie z afiszami. Jest tu m.in. zaproszenie na propagandową pogadankę “Wybrane zagadnienia polityki amerykańskiej” i plakat spektaklu “Drzewa umierają stojąc”. Spektakl Teatru Klasycznego z Warszawy miał premierę w 1958 roku i był grany, także objazdowo, aż do 1971 roku z Mieczysławą Ćwiklińską w roli Beaty. Wynika z tego, że Mieczysława Ćwiklińska grała wtedy w Domu Kultury Kolejarza mając już 91 lat! Ta jedna z największych polskich gwiazd teatralnych i filmowych urodziła się w 1879 roku; zmarła w 1972 roku. “Drzewa umierają stojąc” to była ostatnia wielka rola Ćwiklińskiej (zagrała ją około 1500 razy).

W gablocie także fotosy oraz repertuar działającego w tamtym czasie na piętrze kina “DKK-310”. Niestety, nie da się odczytać tytułów filmów…

Cała PKP.KKF na kanale Bydgoszcz na Taśmie – w odcinku 1/1971 także o nowej elektrowozowni Grochów, lokomotywie SP-45, problemach z odśnieżaniem torów oraz o Domu Wczasów Pracowniczych Kolejarz w Ustroniu – Jaszowcu.

(zim)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Milionerzy”: Gdzie skonstruowano broń zwaną “pepeszą”? A co to jest peszel? Z takimi pytaniami musiał zmierzyć się uczestnik
Następny artykułZakopane wznawia działalność kulturalną