A A+ A++

– Czasy nie są łaskawe dla kultury, która potrzebuje widzów, ale nie poddajemy się. Zapraszamy do oglądania naszej wystawy. Ze względów bezpieczeństwa przyjmujemy maksymalnie 7-osobowe grupy – zachęca pomysłodawczyni ekspozycji Agata Rychcik-Skibiński z „Pocztówki”.

Wystawa. Stuletnie tkaniny

Zgromadziła tam ponad sto tkanin, pochodzących w różnych wiosek powiatu hajnowskiego i bielskiego. Są tam perebory – kultowe tkaniny z Podlasia radiuszki, wełniane kapy, chodniczki zwane szmaciakami…. Niektóre mają ponad 100 lat.

Wystawa tkanego rękodzieła mieści się na dawnym dworcu kolejowym, który nosi teraz nazwę Hajnówka Centralna – Stacja Kultury. Fot. Stowarzyszenie Pocztówka

– Z wieloma wiąże się także ciekawa historia – opowiada Agata Rychcik-Skibiński. – Wypalona dziurka na obrusie jest wspomnieniem pożaru, z którego udało się wyratować całej rodzinie. Data w rogu kapy wytykana była na pamiątkę ślubu. Kilim w bocianki przechodził z córki na córkę i jest jak ochrona dla całego rodu. W niektórych – na pozór idealnych taninach – widać nagle malutki błąd. Usłyszeliśmy taką teorię, że jest on po to, by ściągać złe oko. Kiedy dostrzeże taką skazę, odpuszcza.

Stowarzyszenie „Pocztówka” – entuzjaści Podlasia

Agata jest nie tylko zbieraczką rękodzieła z okolicy Hajnówki, ale też jego wielką popularyzatorką. Na profilu Fb “Historie Utkane z Nici – stare rękodzieło dla przyszłości” można obejrzeć filmiki, w których opowiada, jakie są rodzaje podlaskich tkanin, które są najcenniejsze, co oznaczają wzory, jak dbać o stare rękodzieło. Prowadzi na ten temat kanał na YouTube. Wraz z etnografem Patrykiem Pawalczykiem opracowała też prosty przewodnik o podlaskich tkaninach. Dostępny jest na stronie pocztowka.eu. Są tam także podpowiedzi dla nauczycieli w formie scenariuszy lekcji, jak zainteresować najmłodszych mieszkańców regionu lokalnym tkactwem.

Poza Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Wertep także za te działania Stowarzyszenie Kulturalne “Pocztówka” otrzymało tytuł Ambasadora Wschodu za rok 2019, przyznane kilka tygodni temu przez Krainę Bugu.

Ambasador Wschodu. Laureaci 2020: Krzysztof Czyżewski i projekt Stowarzyszenia “Pocztówka”

Wystawa tkanego rękodzieła mieści się na dawnym dworcu kolejowym, który nosi teraz nazwę Hajnówka Centralna - Stacja Kultury.Wystawa tkanego rękodzieła mieści się na dawnym dworcu kolejowym, który nosi teraz nazwę Hajnówka Centralna – Stacja Kultury. Fot. Stowarzyszenie Pocztówka

Hajnówka Centralna – Stacja Kultury

Wystawa mieści się na dawnym dworcu kolejowym, który nosi teraz nazwę Hajnówka Centralna – Stacja Kultury. Stowarzyszenie przejęło go od miasta w 2018 roku. Budynek jest nadal w remoncie, ale zmienia się z tygodnia na tydzień. Jego front zdobi teraz drewnal autorstwa Arkadiusza Andrejkowa. Postaci uwiecznione na elewacji to Nina i Mikołaj Bujnowscy – potomkowie pierwszych hajnowian. Klatka schodowa odmalowana przez wolontariuszkę Martinę Milos to istne szaleństwo kolorów, ale nawiązujące do pobliskiej Puszczy Białowieskiej.

Sala wystawowa to dawny kolejowy bar, który też wkrótce zostanie odnowiony, a wtedy dzieła lokalnych tkaczek będą miały odpowiednią oprawę.

***

Wystawę można zobaczyć:

– w środy od godz. 14 do 18

– w soboty od godz 10 do 12.

Ze względów pandemicznych należy się wcześniej zapowiedzieć, dzwoniąc pod numer: 601479999.

Wystawa zrealizowana została w ramach projektu “Historie Utkane z Nici – Stworzenie Stałej Ekspozycji Regionalnego Dziedzictwa Tkackiego”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRuszył portal edukacyjny o ziemi oświęcimskiej – FILM
Następny artykułŻyczenia dla Papieża Franciszka z okazji 84. urodzin