A A+ A++


środa, 27.10.2021


środa, 10.11.2021

Przed nami Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – chwile wspomnień o bliskich zmarłych, ale i szacunku dla pochowanych w bezimiennych grobach. Osobom spoczywającym w zbiorowych mogiłach, w okolicach Skierniewic, poświęcono – otwartą właśnie – ekspozycję w Muzeum Historycznym Skierniewic.

(Fot. Katarzyna Grabowska)

Aby wystawa “Dzieje cmentarzy I wojny światowej w powiecie skierniewickim od momentu powstania po dzień dzisiejszy” mogła powstać, konieczna była żmudna praca wśród dokumentów i w terenie.

W okolicach Skierniewic pochowano tysiące żołnierzy, w dziesiątkach miejsc, o części których nawet nie wiemy, że są żołnierskimi mogiłami. – 107 lat minęło już od momentu, kiedy ta wojna miała miejsce. Oczywiście, wiemy, że zebrane materiały nie zamykają tematu. Te 30 dostępnych plansz dotyka tylko konfliktu na naszym terenie. Sam byłem zdziwiony, że część cmentarzy w ogóle nie zostało ekshumowanych – zaznacza Piotr Paradowski, pracownik muzeum, kierujący pracami.

(Fot. Katarzyna Grabowska)

Wystawa nie powstałaby, gdyby nie wysiłek wolontariuszy – miłośników historii, którzy zanim cmentarzami zajęli się profesjonaliści z muzeum, od lat zbierali dokumenty relacje, prowadzili poszukiwania w miejscach krwawych walk. – I wojna światowa była przekleństwem i jest chyba najbardziej widocznym okresem w czasie istnienia Skierniewic, kiedy wszyscy w całej Europie wiedzieli o położeniu tego miasta. Mieli świadomość, gdzie znajduje się Bolimów i Rawa. Na tym terenie miały miejsca najbardziej smutne wydarzenia historyczne. Jeżeli zajmujemy się historią powiatu, znaczną część powinniśmy poświęcić właśnie I wojnie światowej – podkreśla Łukasz Konopacki, pasjonat historii.

Wystawę prezentowaną w plenerze można oglądać przez najbliższe dwa miesiące.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAutorka bestsellerów i wykładowca Harvardu żyją na 36 metrach kw. Wokół też ciasno, zimno i pluskwy. Patodeweloperka w Nowym Jorku
Następny artykułSeryjny podpalacz w rękach policji. Straty po jego działaniach szacuje się na 300 tys. zł