A A+ A++

Do końca października w parku Leśnym można oglądać wystawę plenerową „Z biegiem Odry”.

Ekspozycja składa się z 30 plansz, na których znajdziemy fotografie Odry z lotu ptaka, informacje o walorach przyrodniczych i turystycznych rzeki oraz Odrze jako drodze wodnej.

Wcześniej tę wystawę można było zobaczyć na lubińskim rynku. Teraz znajdziemy ją w parku Leśnym. Została przygotowana przez Stowarzyszenie „Lubin i okolice” i Muzeum Historyczne w Lubinie. Projekt dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Wersja cyfrowa wystawy dostępna jest bezpłatnie w Bibliotece Cyfrowej Zagłębia Miedziowego.

Odra jest drugą co do wielkości rzeką w Polsce, największą na Dolnym Śląsku. Przez wieki stanowiła ważny szlak komunikacyjny oraz pełniła istotną rolę w życiu miast leżących u jej brzegów, często będąc głównym źródłem utrzymania mieszkańców. Od wielu lat toczy się dyskusja, co dalej z potencjałem Odry. Od skrajnych industrialistów po skrajnych ekologów przewijają się dyskusje na temat poprawy żeglugowości na Odrze. Jest to temat żywy i wzbudzający wiele emocji. Wystawa „Z biegiem Odry” ukazuje jak wiele funkcji pełniła Odra, do czego wykorzystywane były/są jej wody, jakie dokonały się na niej zmiany. Poprzez wystawę pokazujemy zarówno jej naturę jak i znaczenie dla człowieka bowiem stanowi ona niezbędny do życia zasób. Pomimo znaczących zaniedbań Odra nadal pełni ważną rolę, zwłaszcza w życiu miast leżących nad jej brzegami. Niewątpliwie nie bez znaczenia jest także fakt, iż w 2022 r. obchodziliśmy 25. rocznicę Powodzi Tysiąclecia.

Muzeum Historyczne przypomina jednocześnie, że wystawy w parku Leśnym są otwarte do 11 listopada. Do tego czasu można je bezpłatnie zwiedzać z przewodnikiem. Aby umówić się na takie zwiedzanie, należy zadzwonić pod numer 731 123 733 i ustalić dogodny termin oraz godzinę zwiedzania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrzysztof Skiba pokazał witrynę księgarni. “Duch w narodzie nie ginie”
Następny artykułWarta 62 mln zł inwestycja Poczty Polskiej w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą