A A+ A++

Wystawa W konspiracji. Działalność Wojskowej Służby Kobiet w VI Rejonie „Helenów” VII Obwodu „Obroża” AK w latach 1939-1945

Muzeum Dulag 121 przygotowało wystawę plenerową „W konspiracji. Działalność Wojskowej Służby Kobiet w VI Rejonie Helenów VII Obwodu Obroża AK w latach 1939-1945”. Z wystawą będzie można zapoznać się od dziś do końca lipca w Parku im. T. Kościuszki w Pruszkowie. Wystawę honorowym patronatem objął Paweł Makuch Prezydent Miasta Pruszkowa.

Na 24 planszach prezentujemy historię Wojskowej Służby Kobiet – pomocniczej służby działającej w ramach Armii Krajowej na terenie Pruszkowa, Piastowa, Ursusa, Sękocina i Raszyna, ze szczególnym uwzględnieniem odtworzenia struktur tej organizacji i przedstawienia zakresu działalności jej poszczególnych referatów. Na wystawie znalazły się również informację dotyczące procesu formowania się kobiecych formacji w okupowanym Pruszkowie. Służba kobiet miała okazać się kluczowa w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego. Członkinie WSK z referatu łączności, sanitarnego, gospodarczo-administracyjnego i ochronno-wartowniczego z niezwykłą determinacją i odwagą niosły pomoc medyczną, materialną i duchową wypędzonej ludności cywilnej i powstańcom, którzy znaleźli się w obozach przejściowych w Pruszkowie, Piastowie i Ursusie. Na wystawie nie zabrało także informacji na temat powojennych losów niektórych z członkiń WSK oraz ich działalności na rzecz upamiętnienia bohaterek i bohaterów II wojny światowej. Tekstom merytorycznym towarzyszy wybór cytatów pochodzących ze wspomnień byłych członkiń WSK. Narracja historyczna została wzbogacona o unikalne dokumenty, relacje, raporty i meldunki ze zbiorów m.in. żołnierza AK i znawcy wojennej historii Pruszkowa Zdzisława Zaborskiego oraz komendantki łączności WSK VI Rejonu „Helenów” Henryki Zdanowskiej. Na wystawie znalazły się również archiwalne fotografie i dokumenty z zasobów Archiwum Nowych, Centralnej Biblioteki Wojskowej i Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej oraz poglądowe mapy, które przybliżą współczesnemu odbiorcy realia warunków konspiracyjnych na terenie Pruszkowa  i okolicznych miejscowości. Ideą przyświecającą wystawie jest przywrócenie wśród lokalnej społeczności pamięci o zasługach setek kobiet z Pruszkowa, Piastowa, Ursusa, Sękocina  i Raszyna, które w obliczu niemieckiej okupacji porzuciły dotąd ustabilizowane życie na rzecz niebezpiecznej pracy konspiracyjnej.

Serdecznie zapraszamy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar dzikiego wysypiska śmieci
Następny artykuł​W Gdańsku triathloniści rzucają wyzwanie po raz trzeci!