A A+ A++

W Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu, nadal można zwiedzać wystawę „Opowiem Wam o Zabrzu”, która wprowadzi wszystkich zwiedzających w klimat tegorocznych obchodów stulecia naszego miasta.

– Muzeum Miejskie w Zabrzu to jedna z najważniejszych instytucji kultury na mapie Zabrza. Cieszę się, że dzięki wspólnym wysiłkom i determinacji w działaniu możemy się dziś szczycić organizacją licznych projektów przybliżających wiedzę o naszym mieście, górnictwie i śląskiej tradycji – komentowała Małgorzata Mańka-Szulik.

Wystawa „Opowiem Wam o Zabrzu” jest próbą pokazania, w dużym skrócie, dziejów naszego miasta. Punktem wyjścia jest dokument księżnej Violi z 1243 roku, a poprzez krótkie kalendarium dotyczące pojawiania się poszczególnych miejscowości, tworzących obecne Zabrze, dochodzimy do wydarzenia, które zadecydowało o dalszych jego losach. W 1790 roku Salomon Izaak odkrył na pograniczu Pawłowa i Zaborza pokłady węgla, czego skutkiem było powstanie siedmiu kopalń, trzech hut i kilku innych zakładów przemysłu ciężkiego.

Ekspozycja wystawy “Opowiem wam o Zabrzu”

Swego rodzaju przewodnikiem po wystawie jest Antoni Rolnik, górnik, który był wieloletnim naczelnikiem gminy Zaborze. Życie jego i jego rodziny, to ciekawy przykład jak ludzie wywodzący się z gospodarstw chłopskich podejmowali pracę w rodzącym się przemyśle. Niektórzy z nich, jak nasz przewodnik, awansowali w strukturach lokalnej administracji.

Wraz z industrializacją do Zabrza szybko zawitały zdobycze cywilizacyjne, m.in.: kolej żelazna, gaz, wodociągi, tramwaje, prąd elektryczny. Przemiany widoczne były również w miejscowym budownictwie mieszkalnym – budownictwo drewniane wypierane było przez osiedla patronackie budowane z cegły, a także kamienice mieszczańskie budowane przy ważniejszych ulicach.

Ważną dziedziną życia ludzi jest sfera duchowa. Oprócz dominujących katolików, mieszkali tu również ewangelicy i żydzi. Materialnymi śladami ich obecności są liczne świątynie, cmentarze, przedmioty kultu religijnego i druki religijne.

Nie wszyscy zabrzanie pracowali w kopalniach i hutach, ale wszyscy korzystali z usług lokalnego rzemiosła i handlu. Dopełnieniem wystawy jest prezentacja obrazów i grafik zabrzańskich artystów-plastyków.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNasze Miasto: Dom z ogrodem już za 71 tys. zł w woj. śląskim? To możliwe! Sprawdź nowe licytacje komornicze nieruchomości – LIPIEC 2022
Następny artykułDRaaS – gwarancja ciągłości działania dla małych organizacji