A A+ A++

Tondo, czyli obraz lub płaskorzeźba w kształcie koła, obecne jest w sztuce od czasów renesansu. W piętnastowiecznej Wenecji kobiety po porodzie otrzymywały słodycze na okrągłej tacy, która często ozdabiana była scenami nawiązującymi do macierzyństwa. Z czasem zwyczaj ten stał się na tyle popularny, że pojawiła się moda na okrągłe obrazy. Najsłynniejszym tondo jest obraz Michała Anioła „Święta Rodzina”. Współcześni artyści rzadko sięgają po ten format. Odświeżyć go postanowiła para trójmiejskich kolekcjonerów sztuki – Małgorzata i Adam Krużyccy.

O stworzenie tond poprosili malarzy działających w nurtach, takich jak: realizm magiczny, hiperrealizm, abstrakcjonizm, symbolizm czy figuratywizm. W ten sposób powstał nietypowy zbiór 35 prac – wszystkie o średnicy 80 cm – o bardzo różnej tematyce, których spoiwem jest tytułowe koło. Na wystawie można zobaczyć obrazy artystów już bardzo znanych – na czele z Tomaszem Sętowskim i Jarosławem Jaśnikowskim – i dopiero wypływających na szerokie wody.

– Prezentowane obrazy i jedna rzeźba, którą dołączyliśmy, by pokazać, że koło obecne jest w wielu gatunkach sztuki, są przekrojem prawie wszystkich nurtów obserwowanych w dzisiejszym polskim malarstwie. I to czyni wystawę jeszcze bardziej interesującą i spektakularną – tłumaczą Krużyccy.

Wernisaż wystawy „Percepcja koła” odbędzie się w sobotę, 1 lutego, o godz. 17 w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w gdańskim Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35), a ekspozycja potrwa do 22 lutego. Wstęp wolny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRanking segregacji odpadów
Następny artykułGRUPA ŻYWIEC SA (2/2020) Uzgodnienie planu połączenia ze spółką zależną