A A+ A++

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Nagrodą główną jest ciągnik rolniczy.

W 2020 rolnicy zgłosili do Placówki Terenowej KRUS w Oleśnicy 26 wypadków, czyli mniej niż w roku ubiegłym. Połowa zgłoszonych wypadków, to zdarzenia związane z upadkami osób: upadki na śliskich nawierzchniach przejść i ciągów komunikacyjnych, upadki z drabin i ze schodów, upadki z maszyn i pojazdów, upadki spowodowane stosowaniem nieodpowiedniego obuwia. To zmienne warunki pogodowe mają ogromny wpływ na uleganie wypadkom – nie uprzątnięty śnieg, lód, błoto zalegające na przejściach, utrudniają przemieszczanie się po gospodarstwie i są powodem upadków.

Pracujący w gospodarstwach rolnych nie zwracają uwagi na stan obuwia używanego do pracy. Dobry but, dopasowany do stopy, dobrze ochraniający staw skokowy i posiadający odpowiednią podeszwę z protektorem zapewni komfort pracy w gospodarstwie. Często, gdy jest nagła potrzeba wyjścia z mieszkania na podwórko nie zmienia się obuwia i wychodzi w obuwiu domowym (klapkach) o gładkiej podeszwie. Gładka powierzchnia przejść w połączeniu z lodem, śniegiem oraz obuwiem o śliskiej podeszwie jest szczególnie niebezpieczna i sprzyja upadkom.

Korzystając z drabin przy pracach konserwacyjno-budowlanych, lub przy pracach w sadach i ogrodach nie zabezpiecza się ich dodatkowo przed osunięciem, przechyleniem czy ugrzęźnięciem podłużnic drabiny w wilgotnym gruncie. Pracując u szczytu drabiny, bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci liny asekuracyjnej z szelkami lub pasa, narażamy się na upadek. Sprawne technicznie, uprzątnięte schody z poręczą, na pewno zmniejszą ryzyko upadku, jak i drabinki oraz stopnie umożliwiające bezpieczne, sprawne wchodzenie i schodzenie z maszyn oraz pojazdów wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym.

Jednym ze sposobów poprawy bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym jest udział w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Właściciele zgłaszanych gospodarstw mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzą komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy zasady ochrony zdrowia i życia są stosowane w ocenianym gospodarstwie, a także czy wyeliminowane są w nim zagrożenia wypadkowe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzkolenie symulatorowe pilotów do przewozów VIP
Następny artykułWypadek motocyklisty