A A+ A++

Spotkania, prezentacje, prelekcje, warsztaty, koncerty, filmy i literatura – 4 dni wypełnione po brzegi bogatym programem zarówno dla starszych, jak i młodszych. W czwartek, 8 września br. wystartował 27. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to spotkanie Ludzi Gór – tych, którzy o górach lubią rozmawiać, lubią słuchać, chcą doświadczać. Lądek-Zdrój w dniach 8-11 września zamieni się w festiwalowe miasteczko, w którym jak co roku zapanuje wyjątkowy klimat.

Filmy górskie – premiery, topowe produkcje, Konkurs Filmowy

Filmy od początku Festiwalu Górskiego były jednym z najważniejszych punktów programu całego wydarzenia. W tym roku nie będzie inaczej – organizatorzy zapraszają na aż kilkadziesiąt filmów, które zostały zakwalifikowane do pokazów w ramach Konkursu Filmowego. Do tego rozmowy z twórcami, dyskusje, wyłonienie tych produkcji, które zasługują na szczególną uwagę.

Literatura – Książka Górska Roku, spotkania

Konkurs na Książkę
Górską Roku
z każdą edycją cieszy się coraz większym
zainteresowaniem, zarówno twórców, jak i czytelników. W czasie
Gali zostaną wyróżnione książki, które zdaniem jury zasłużyły
na wyróżnienie.

Literatura jest obecna w każdym dniu Festiwalu. Od spotkań autorskich, wizyt w festiwalowej księgarni, poprzez „Czytanie na trawie”, czyli poranki z książką.

Goście Festiwalu Górskiego

Podczas tegorocznej edycji Lądek-Zdrój odwiedzą między innymi: Adam Bielecki, Nina Williams, Alex Txikon, Leszek Cichy, Horia Colibășanu, Janusz Gołąb, Justyna Kowalczyk-Tekieli, Kacper Tekieli, Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki, Dorota Rasińska-Samoćko.

Festiwal Młode Góry

W tym roku Festiwal Górski w Lądku-Zdroju będzie miejscem, w którym dzieci i młodzież doświadczą gór w wyjątkowy sposób. Przygotowano specjalną odsłonę wydarzeń na okres całego Festiwalu.

Pierwszą dużą zmianą jest stworzenie osobnego Festiwalu Młode Góry. To odpowiedź na dotychczasowe zainteresowanie rodziców i ich pociech, którzy są obecni na Festiwalu Górskim. Powołano do życia osobą inicjatywę, z bogatym programem, mnóstwem atrakcji i gośćmi. Będą warsztaty bębniarskie i muzyczne, dużo ruchu na świeżym powietrzu, zabawa w najlepszym wydaniu! Do tego ognisko, rozmowy, śpiewy i jeszcze więcej atrakcji w przepięknych okolicznościach przyrody. Nie zabraknie znanych i cieszących się ogromnym zainteresowaniem warsztatów etnograficznych. Historia i kultura w najlepszym możliwym wydaniu. Do tego warsztaty w terenie, w trakcie których młodzi będą mieli okazję empirycznie poznać najbliższy świat.

Niezmiennie na Festiwalu Górskim pojawi się przedszkole festiwalowe dla maluchów od 3. roku życia, które otrzymają najlepszą opiekę od kreatywnych opiekunów. Organizatorzy zapewniają bezpieczeństwo i doskonałą przygodę dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać świat i góry.

Wędrowny Rajd Górski z Helikon-Tex i Łukaszem Superganem

RAJD będzie trwał aż 9 dni, od 3 do 11 września. W tym roku powędruje z Marianówki do Lądka-Zdroju. Każdego dnia uczestnicy będą przechodzić przez inną część Ziemi Kłodzkiej oraz przez kolejne pasma górskie: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie oraz Góry Złote.

Tegoroczna trasa RAJDU jest przygotowana przez Łukasza Supergana. Łukasz jest specjalistą od pokonywania pieszo długich dystansów. Przeszedł samotnie i dwukrotnie łuk Karpat, zrealizował zimowe przejście 1100 km górami Polski, ma za sobą zimowy i letni trawers Islandii oraz trasy m.in. w Iranie, Izraelu, Himalajach czy Tien-Szanie. Jego podróże zostały dwukrotnie wyróżnione w kategorii „Wyczyn Roku” na gdyńskich „Kolosach”, otrzymały też dwie nominacje do nagrody National Geographic Traveler. W 2021 roku zdobył Pik Lenina (7134 m), szczyt należący do trofeum Śnieżnej Pantery. W okresie od kwietnia do czerwca 2022, wraz z Mateuszem Waligórą, zrobił TRAWERS GRENLANDII (600 km marszu i przejście największej wyspy świata z zachodu na wschód). Spotkanie uczestników RAJDU odbędzie się wieczorem, 3 września, w Marianówce – w Harcerskiej Bazie Obozowo-Biwakowej, która znajduje się na stoku góry Iglicznej w Masywie Śnieżnika na skraju Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Trekking zakończy się w środę w Lądku-Zdroju, aby wziąć udział w dalszej części Festiwalu.

IPW, czyli Integrowanie Przez Wspinanie PZU

Grupa Integrowanie Przez Wspinanie to prężnie działający, doświadczeni wspinacze oraz instruktorzy. W tym roku ponownie zapraszają na szkolenia i pokazy podczas 27. Festiwalu Górskiego. Aż 13 warsztatów praktycznych – od pierwszych kroków w skałach, przez techniki wspinania, autoratownictwo, sprzęt, etykę i asekurację w piaskowcach, po warsztaty drytoolowe i wspinanie w rysach – każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od zaawansowania i chęci.

KULT i HAPPYSAD na scenie koncertowej

Muzyka jest ważnym elementem Festiwalu Górskiego. W tym roku na scenie pojawi się KULT i HAPPYSAD, a kolejne muzyczne ogłoszenia organizatorzy zachowują na tygodnie poprzedzające Festiwal Górski. Te dwa zespoły to już gwarancja doskonałej zabawy i absolutnie wyjątkowego klimatu.

Górskie wyprawy z Dometic’iem i z najlepszymi przewodnikami

Wycieczki to tradycja – w piękne okolice Lądka-Zdroju, z wyjątkowymi przewodnikami. W tym roku na festiwalowiczów czekają wyprawy na Kłodzka Górę, Śnieżnik, Suchoń i Trojak.

4 dni Festiwalu, 4
wycieczki w góry. Cykl rozpocznie wyprawa na Kłodzka Górę, po
urokliwych terenach Ziemi Kłodzkiej. Stosunkowo nową atrakcją tego
miejsca jest wieża widokowa. Z wysokiej na 35 metrów wieży można
podziwiać Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Bardzkie i Sowie. Jeśli
widoczność będzie dobra, można dostrzec również Karkonosze i
stolicę Dolnego Śląska. Kolejne dni to kolejne wyprawy, które
zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Sprzedaż karnetów na 27. Festiwal Górski trwa. Wydarzenie odbędzie się w Lądku-Zdroju w dniach 8-11 września. Więcej informacji na www.festiwalgorski.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRzecznik rządu: Tusk powinien wyrzucić Schetynę z PO
Następny artykułAGNIESZKA ŁAKOMA: Trzy do jednego