A A+ A++

Wypoczynek w polskich górach cieszy się dużym zainteresowaniem rodaków, ale i osób z Europy, a nawet nieco dalszych zakątków świata. Większość turystów wybiera oczywiście Zakopane, jednak warto wiedzieć, że całkiem niedaleko podziwiać można także Pieniny i korzystać z ciekawych atrakcji jak tradycyjny spływ Dunajcem, który w tym regionie jest już prawdziwą tradycją z wieloletnim stażem. 

Zobacz wideo
Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Spływ Dunajcem – to już 192. sezon popularnej atrakcji 

192. sezon spływu przełomem Dunajca rozpoczął się 20 kwietnia br. Warto dodać, że przypieczętowaniem tej tradycji było otworzenie w 1934 roku Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, którzy zapewniają turystom oraz mieszkańcom nie lada przygodę. To perełka regionu i prawdziwa chluba polskiego folkloru i historii, która na szczęście jest kultywowana do dzisiaj. Spływ Dunajcem obejmuje malownicze trasy i najpiękniejsze miejsca widokowe regionu. Wśród nich wymienić można malowniczą panoramę na Trzy Korony i Sokolicę oraz okoliczną naturę, która czaruje turystów swym pięknem o każdej porze roku. 

Ruch turystyczny na przełomie Dunajca związany był z uzdrowiskiem Szczawnica, które właśnie zaczęło rozwijać się w latach 30. XIX wieku. Chcąc popularyzować uzdrowisko, jego właściciel Józef Szalay postanowił zorganizować spływ przełomem rzeki

– wspominał w rozmowie z portalem rmf24.pl Adam Grywalski, flisak z ponad 40-letnim stażem.

Flisacy poza spływem Dunajcem i atrakcjami mają także dla turystów okazały cennik

Spływ Dunajcem, który odbywa się u podnóży Pienin to atrakcja, która co roku przyciąga tysiące turystów. Cała podróż odbywa się na tratwach, nad którymi czuwają góralscy flisacy ubrani w piękne, regionalne stroje. Co najważniejsze spływ jest przeznaczony dosłownie dla każdego i nie wymaga żadnych sportowych umiejętności – turyści mogą zatem bezpiecznie rozsiać się na przydzielonych miejscach i podziwiać okolicę. 

Spływ łodziami flisackimi można zaplanować na kilka sposobów. Istnieją bowiem dwie przystanie docelowe:

  • Szczawnica – długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu – ok. 2 godz. 15 min ze Sromowiec Niżnych ok.12 km czas trwania ok. 1 godzina 35 minut
  • Krościenko – długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu – ok. 2 godz. 45 min ze Sromowiec Niżnych ok.17 km czas trwania ok. 2 godziny 5 minut.

W tym roku cena popularnej atrakcji nieco wzrosła. Za bilet normalny zapłacimy w okresie od 1 maja do 30 czerwca i 1 września  do 31 października  (z wyłączeniem długiego weekendu majowego oraz czerwcowego) 97 złotych. W tzw. sezonie wysokim jest nieco drożej – 103 zł zapłacimy od 1 do 5 maja, od 1 lipca do 31 sierpnia, a także od 30 maja do 2 lipca. (długie weekendy).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNasze Miasto: Zarobki nauczycieli 2024. Ile dostaje nauczyciel po podwyżce? Dużo czy mało? Zobaczcie sami!
Następny artykułŁDK. Łaski Festiwal Młodych Muzyków im. Miłosza Magina