Wielka Brytania mówi ‘nie’ imigrantom z UE, w tym Polakom, na swoich miejscach pracy. Pomimo ogromnych chęci i zapału imigrantów z Unii Europejskiej do pracy w Wielkiej Brytanii, okazuje się, że po Brexicie Brytyjczycy nie chcą obcokrajowców na swoich stanowiskach. Na Wyspach już myślą o tym, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii, posady mają być zapełniane brytyjskimi pracownikami.
Zobacz także:
Jak donosi Express, NHS poinformował, że w żadnym stopniu nie może być uzależniony od imigrantów z Unii Europejskiej, dlatego też postanowił zatrudniać na takie stanowiska jak pielęgniarka czy asystent medyczny, większą liczbę swoich rodaków. Okazuje się, że sytuacja brytyjskiej służby zdrowia wciąż nie jest najlepsza.
NHS balansuje na krawędzi przepaści i za wszelką cenę stara się wypełnić około 24 tysiące braków w personelu. Zauważa się także ogromny spadek liczby imigrantów starających się o pracę w Wielkiej Brytanii. Wszystko z powodu nieuchronnie zbliżającego się Brexitu. Oficjalne dane z The Nursing and Midwifery Council (NMC) pokazują, że w tym roku do rejestru dołączyło zaledwie 101 pielęgniarek, w porównaniu do 1304 w lipcu 2016 roku.
Janet Davies, dyrektor naczelny i sekretarz generalny Royal College of Nursing powiedziała: „Jesteśmy zbyt zależni od pielęgniarek z Unii Europejskiej. Musimy zatrudniać więcej przeszkolonych osób z Wielkiej Brytanii. Niektóre miejsca są w gorszej sytuacji. Na przykład Londyn ma bardzo wysoki odsetek pielęgniarek z Unii Europejskiej”.
„To będzie bardzo trudne, a na krótką metę prawie niemożliwe. To zajmie sporo czasu. Musimy mieć pewność, że pielęgniarki z Unii Europejskiej, które już są i pracują w Wielkiej Brytanii, chcą nadal to i robić i czy przede wszystkim mogą zostać po Brexicie” dodała Davies.
Na ogromny niedobór pielęgniarek i asystentów medycznych cierpi również Walia. Międzynarodowa reklama i społeczna kampania medialna przeprowadzona w styczniu, zachęcająca pielęgniarki do pracy w walijskich szpitalach, na niewiele się zdała. Stojąc w obliczu olbrzymiego kryzysu brytyjskiego NHS, także minister zdrowia Jeremy Hunt zaapelował do brytyjskiego rządu, by pracownicy służby zdrowia otrzymali gwarancję, że mogą pozostać w Wielkiej Brytanii po tym, jak kraj opuści Unię Europejską.
Kasia Okarmus / POLEMI.co.uk
Fot.: Africa Studio / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS