A A+ A++

O takich zmianach, które ratusz planował na wyspie, “Wyborcza” pisała już w czerwcu 2019 r. – Czas na to z powodu inwestycji w Młynach Rothera – mówił zastępca prezydenta Michał Sztybel. 

Najważniejsza będzie rozbiórka betonowego amfiteatru i znajdującej się za nim publicznej toalety. Amfiteatr powstał głównie po to, aby ukryć toaletę. Obecnie wystająca na kilka metrów nad ziemią betonowa budowla zasłania już widok na odbudowane Młyny Rothera i całkowicie nowy taras z fontanną, który zostanie udostępniony w połowie tego roku. Jest już zbędna.

– Wybraliśmy już wykonawcę prac odpowiedzialnego za rozbiórkę amfiteatru z szaletami. Dzięki tym pracom z nowych tarasów młyna będzie roztaczał się widok na centralną część wyspy. Również gmach młyna ze spichrzami będzie w elegancki sposób zamykał perspektywę widokową od strony zachodniej. W miejscu rozebranego obiektu pojawi się nowa zieleń. Rozbiórka zajmie około miesiąca. Równocześnie zleciliśmy wykonanie napraw i konserwacji małej architektury oraz wykonanie prac remontowych na terenach zieleni – informują urzędnicy.

To nie wszystko. Sztybel zapowiadał w “Wyborczej” odnowienie międzywodzia. – Widzimy też po kilku latach, że nasza wyspa ma pewne niedostatki, np. międzywodzie. Zostało wykonane z takich płyt, które bardzo często odpadają. Każdego roku trzeba przeprowadzać ich renowację. Do tego oświetlenie zamontowane jest na słupkach, co powoduje, że jest często niszczone – mówił zastępca prezydenta. 

Prace nad odnową międzywodzia i wymianą oświetlenia także odbędą się w tym roku. Ma być spójne z iluminacją zrewitalizowanego kompleksu młyna i spichrzy. Częściowo przebudowane zostaną też ścieżki przy międzywodziu. Nastąpi także jeszcze jedna zapowiadana zmiana. Przed młynem i spichrzem mącznym od strony ul. Mennica nie będzie już miejsc parkingowych. W tym miejscu powstanie szerokie dojście dla pieszych do Parku Kultury.

Park Kultury – szczegółowy plan

Dyrektor Parku Kultury Sławomir Czarnecki zaprezentował już plan ekspozycji, jakie mają powstać w trzech odnowionych budynkach tworzących Młyny Rothera.

W centralnej, najwyższej części, samym młynie, znajdzie się główne wejście do gmachu ulokowane od strony ulicy Mennica. Goście wejdą do holu z przeszklonym dachem i stalową, monumentalną antresolą. Na pierwszym piętrze Młyna Rothera swoje miejsce znajdzie nowoczesna sala konferencyjna, która pomieści do 150 osób. Na drugim poziomie znajdzie się przestrzeń na stałą wystawę interaktywną „Młyn-Maszyna” – ukazującą dziedzictwo przemysłowe Bydgoszczy. Wystawa będzie wyposażona w 20 modułów przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. „Młyn-Maszyna” ma być atrakcją dostępną dla wszystkich, niezależnie od wieku. 

W spichrzu mącznym (na lewo od młyna, patrząc od strony wyspy) – na parterze ulokowane zostaną: bistro oraz sklep z pamiątkami, designem i księgarnią. Na kolejnej kondygnacji powstaną klubokawiarnia i przestrzeń ogólnodostępna. Znajdą się również pracownie edukacyjne, kontynuacja wystawy „Młyn-Maszyna”. Będzie też tam fab lab. W przestrzeni tej znajdą się zarówno nowoczesne sprzęty do majsterkowania (jak drukarki 3D), ale też narzędzia do nauki programowania czy robotyki. W spichrzu mącznym powstanie także pracownia kulinarna. Tam znajdą się elementy wyposażenia dawnej piekarni Bigońskich. Pracownie edukacyjne znajdą się na drugim, jak i na ostatnim piętrze spichrza mącznego – trzecia kondygnacja zostanie przeznaczona na Centrum Wiedzy o Mózgu.

W drugim, tzw. spichrzu zbożowym na pierwszych dwóch kondygnacjach znajdzie się wystawa „Węzły. Miasto w sieci” – ekspozycja interaktywna z akcentem na opowieść o Bydgoszczy, o jej związkach z wodą i jej tożsamością – zarówno tą przemysłową, jak i rekreacyjną czy przyrodniczą.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: 42-latek wykorzystał seksualnie córkę i jej koleżankę. Ruszył proces
Następny artykułPiłkarz ROW-u Rybnik dołączył do Sławomira Peszki